Strona główna

Menu

Obchody Centralne - Powstanie Wielkopolskie

27 grudnia 2011 w stolicy Wielkopolski odbędą się uroczystości poświęcone 93. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Tradycyjnie w hołdzie powstańców  zostaną złożone kwiaty od władz województwa w miejscach pamięci:  na Cmentarzu Górczyńskim i na Junikowie, pod Hotelem Royal, pod pomnikiem Stanisława Mikołajczyka oraz przy głazie na poznańskiej Cytadeli.

Główne uroczystości pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich poprzedzi chwila pamięci przy grobie pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego  generała Stanisława Taczaka. Na jego mogile na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan władze województwa, miasta i powiatu złożą wiązanki kwiatów o godz. 10.15. Przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich o godz.11.00. rozpoczną się centralne uroczystości 93. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Udział w nich wezmą przedstawiciele władz, zaproszeni goście, a także reprezentacje licznych stowarzyszeń i organizacji z pocztami sztandarowymi, harcerze, uczniowie szkół i oczywiście Wielkopolanie.

Tradycyjnie wojskowy ceremoniał zapewni pododdział honorowy z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, któremu towarzyszyć będzie Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych, a także Ochotniczy Reprezentacyjny Oddział Ułanów Miasta Poznania w barwach 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Po uroczystościach zebrani goście przejdą w pochodzie na Mszę świętą w intencji powstańców do poznańskiej fary, którą o godz. 12.45. będzie koncelebrował Jego Ekscelencja  Ksiądz Biskup Marek Jędraszewski. W trakcie pochodu zostaną złożone wiązanki kwiatów pod tablicami: Franciszka Ratajczaka,  Dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego oraz przy Pomniku 15. Pułku Ułanów Poznańskich.

Po mszy świętej o godz. 14.30.na Placu Wolności wspomnimy pierwszego dowódcę Powstania Wielkopolskiego generała Stanisława Taczaka. Stanie tu specjalny edukacyjny kontener, który przeniesie nas w czas Powstania. Stylizowane na rok 1918 wnętrze – symbolizuje pokój z którego okien  poznaniacy mogli oglądać działania powstańców na ulicach miasta. Usłyszymy też bazujący na oryginalnej audycji z 1958 roku spot a w nim wspomnienia bohaterów Powstania i słowa pierwszego głównodowodzącego Powstaniem – generała Stanisława Taczaka. Kontener będzie można odwiedzać do 30 grudnia.

Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej 3 Bastion Grolman zaaranżuje polowy obóz powstańczy. Będzie można porozmawiać z „Powstańcami” o historii i o powstaniu, odbywać się będą szkolenia z musztry, wysyłane i przyjmowane będą patrole. Pojawią się ułani na koniach czyli Ochotniczy Reprezentacyjny Oddział Ułanów Miasta Poznania w barwach 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Rozdawane będą pamiątkowe pocztówki.

Około godz.17:00 członkowie SGRH „3 Bastion Grolman” przeniosą się na ulice wokół Starego Rynku i na sam Rynek. Przez godzinę będą poruszać się patrole polskie i niemieckie, zachęcające mieszkańców do odwiedzenia Placu Wolności. Zostanie odegranych kilka scen rodzajowych z okresu pierwszych dni powstania. Ok godz. 18:00 odbędzie się krótka inscenizacja odbicia powstańców z rąk niemieckiego patrolu na Starym Rynku w okolicach Odwachu.  Zapraszamy mieszkańców pomiędzy 15:00 a 17:45 do przyłączenia się do zabawy i przyjście we wskazane powyżej miejsca mając na sobie elementy garderoby stylizowane na okres powstania. Włączymy wszystkich do zabawy. Podobnie jak w roku ubiegłym na Placu Wolności znajdą się również 2 kuchnie polowe z bezpłatną grochówką.

Poznańskie uroczystości zakończy koncert w Auli Uniwersyteckiej – o godz. 19.00.

Pobierz program obchodów

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84