Strona główna

Menu

Obchody ku czci Powstańców Wielkopolskich - Powstanie Wielkopolskie

Główne obchody, składające się jak co roku z dwóch części, miały miejsce w dniu 27 grudnia 2015 r. Rozpoczęły się o godz. 12.00 na rynku w Żerkowie, gdzie pod Pomnikiem Poległych złożono kwiaty i zapalono znicz. W uroczystości wzięły udział władze samorządowe z Burmistrzem Miasta i Gminy Żerków Jackiem Jędraszczykiem na czele, członkowie Koła Żerków Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego oraz poczty sztandarowe i delegacje: Rady Powiatu w Jarocinie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobieszczyźnie, Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Żerkowie, 33. Drużyny Harcerskiej im. M. Kopernika w Żerkowie Gimnazjum im. Z. Herberta w Żerkowie, Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Żerkowie, Akcji Katolickiej Żerków oraz żerkowskiego Koła Emerytów. Tradycyjnie już gościem specjalnym uroczystości była Pani Prezes Stowarzyszenia „Poznański Czerwiec 56” Aleksandra Banasiak, bohaterka wydarzeń poznańskiego czerwca 1956 roku, znana jako „Siostra Awana”.

Ciąg dalszy uroczystości miał miejsce na cmentarzu przykościelnym w Lgowie, gdzie na mogile spoczywającego tam dowódcy Frontu Południowego Powstania Wielkopolskiego majora Zbigniewa Ostroróg-Gorzeńskiego złożono wiązankę kwiatów. Uroczystość zakończyło oddanie honoru majorowi Gorzeńskiemu przez poczty sztandarowe Bractwa Kurkowego i żerkowskiego Gimnazjum.

Znakomitą oprawę obchodów czyniły flagi narodowe i powstańcze proporce wywieszone na instytucjach i wielu domach prywatnych oraz liczny udział mieszkańców w uroczystościach. Tym samym ziemia żerkowska zamanifestowała swą żywą pamięć o bohaterach zwycięskiego zrywu.

 

 

Fotografie autorstwa Damiana Jędraszczyka są własnością UMiG Żerków.

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84