Strona główna

Menu

Obchody Powstania Wielkopolskiego w Lgowie - Powstanie Wielkopolskie

Z inicjatywy Koła Żerków Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 11 czerwca 2017 r. w kościele pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Lgowie, odprawiona została Msza św. z ceremoniałem wojskowym za duszę śp. majora Zbigniewa Ostroróg-Gorzeńskiego dowódcy Frontu Południowego Powstania Wielkopolskiego w 91. rocznicę śmierci oraz wszystkich jego podkomendnych.

Nabożeństwo odprawił i homilię wygłosił ksiądz proboszcz Przemysław Kubiak. We Mszy św. uczestniczyły władze samorządowe z burmistrzem Miasta i Gminy Żerków Jackiem Jędraszczykiem na czele, delegacja żerkowskiego koła TPPW z prezesem Robertem Rogackim, harcerze żerkowskiej 33. Drużyny Harcerskiej im. M. Kopernika oraz poczty sztandarowe: 16 Jarocińskiego Batalionu Remontu Lotnisk im. gen. bryg. S. Taczaka, Kurkowego Bractwa Strzeleckiego z Żerkowa, Zespołu Szkół Przyrodniczo-Biznesowych im. J. Dziubińskiej w Tarcach, Gimnazjum im. Z. Herberta w Żerkowie i Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Żerkowie. Nawiązując do czytań mszalnych, w swej homilii ksiądz proboszcz ukazał znaczenie prawa, które w zamyśle Bożym było tworzone z miłości do człowieka i jemu miało służyć. Zauważył, iż tak rozumiane prawo często w historii przestawało jednak działać, jak chociażby w powojennej Polsce, gdy niesprawiedliwe wyroki ludzkie skazały na śmierć wielu bohaterów m.in. rotmistrza Witolda Pileckiego, czy generała Emila Fieldorfa „Nila”.

Po Mszy na przykościelnym cmentarzu odbyła się uroczystość patriotyczna przy kwaterze Gorzeńskich i Skarżyńskich, gdzie  wartę honorową wystawili żołnierze batalionu jarocińskiego wraz z harcerzami. Po odśpiewaniu hymnu państwowego ksiądz proboszcz przewodniczył modlitwie za duszę majora Gorzeńskiego i jego podkomendnych. Następnie zgromadzone delegacje złożyły kwiaty, a harcerze zapalili na mogile harcerski znicz pamięci. Na zakończenie uroczości zgromadzone poczty sztandarowe oddały honor dowódcy jarocińskich oddziałów powstańczych. Tradycyjnie już w uroczystości wzięli udział licznie zgromadzeni mieszkańcy Lgowa i okolic, oddając hołd tym, którzy przywrócili polskość tej ziemi.

 

autor:

Robert Rogacki

Prezes Koła Żerków TPPW

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84