W dniu 5 stycznia 2012 roku w Mroczy odbyły się główne Gminne uroczystości z okazji 93. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji Powstańców Wielkopolskich i ich Rodzin w kościele p.w. św. Mikołaja i Wniebowstąpienia NMP, którą celebrował ks. Wojciech Cierniak – Dziekan Dekanatu Mrocza – Proboszcz Parafii. Następnie zebrani goście w uroczystym przemarszu przeszli na Plac Wolności, gdzie odbyła się główna część obchodów. Przybyli na uroczystość goście złożyli kwiaty pod Obeliskiem Powstańczym i pod Tablicą ku Czci Feliksa Łabędzkiego. Najbardziej zasłużeni działacze mroteckiego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego otrzymali Odznaki Honorowe „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej”. Odznaczeni zostali: Maria Nowacka (córka Powstańca Wielkopolskiego z Powidza), Piotr Marosz (wnuk Powstańca z Nakła nad Not.) oraz Magdalena Musiał-Resler.
Ponadto mjr Jarosław Odrobiński Prezes TPPW 1918/1919 Koło w Mroczy im. ppor. Franciszka Borzycha otrzymał Brązowy Medal za Zasługi Dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego za działalność na rzecz przywracania pamięci o tych, którzy walczyli o polskość ziem naszego województwa i za wykorzystanie tych tak znaczących wydarzeń historycznych w celu patriotycznego wychowania dzieci i młodzieży, a Jacek Soroczyński – ratownik medyczny z Jednostki Ratowniczo-Medycznej z Kowalewka – odznaczony został Brązowym Medalem za Zasługi Dla Ligi Obrony Kraju za szczególne zaangażowanie w działalność na rzecz promowania obronności kraju, postaw patriotycznych i obywatelskich wśród młodzieży szkolnej i akademickiej, a także wspieranie i umacnianie działań Ligi Obrony Kraju.
Wojskową asystę honorową podczas uroczystości wystawił 1 batalion logistyczny „Ziemi Nakielskiej” z 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej im. króla Kazimierza Wielkiego z Bydgoszczy. O oprawę muzyczną zadbali żołnierze-muzycy z Orkiestry Wojskowej z Bydgoszczy. Wartę honorową przed Obeliskiem Powstańczym pełnili również harcerze ze SP im. Wojska Polskiego i druhowie z OSP Mrocza, a przy Tablicy ku Czci Feliksa Łabędzkiego ratownicy z JRM z Kowalewka. W obchodach aktywnie uczestniczyli uczniowie klasy wojskowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnego im. Tadeusza Kościuszki w Łobżenicy. Ostatnim akcentem uroczystości była część artystyczna o tematyce powstańczej, którą przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej im. „Wojska Polskiego” z Mroczy. Uczestnicy uroczystości zapoznali się także z wystawą pt. „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Krajnie i Pałukach” z Muzeum Ziemi Szubińskiej. Uroczystość zakończono żołnierską grochówką.
Zaprezentowana została również nowa strona interetowa TPPW 1918/1919 Koło w Mroczy im. ppor. Franciszka Borzycha www.powstanie.wielkopolskie.mrocza.net.
Uroczystości towarzyszące:
W dniach 3-5 stycznia br. w ramach gminnych obchodów 93. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Sali Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury
i Rekreacji w Mroczy wystawiona została ekspozycja pt. „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Krajnie i Pałukach” z Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Z. Erdmanna. Wypożyczoną ekspozycję można było zwiedzać dzięki współpracy mroteckiego Koła TPPW z Muzeum
w Szubinie.
W dniu 4 stycznia 2012 r., w Drążnie (w przeddzień głównej uroczystości w Mroczy) delegacja mroteckiego Koła TPPW im. ppor. Franciszka Borzycha złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod Kamieniem upamiętniającym miejsce śmierci Józefa Balcerzaka – Powstańca z Nakła n. Not, który został zastrzelony przez Niemców w folwarku w Drążnie w dniu 05.01.1919 r. 4 osobowy patrol Powstańców z Nakła, mający przeprowadzić rozpoznanie w kierunku Mroczy natknął się na patrol niemiecki. W wyniku wymiany ognia zginęło 2 Niemców i Józef Balcerzak.