Strona główna

Menu

Odsłonięcie tablicy Ignacego Woźniaka w Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie - Powstanie Wielkopolskie

21 grudnia 2019 r., o godzinie 10:30 odbyło się symboliczne upamiętnienie Powstańca Wielkopolskiego Ignacego Woźniaka- członka Straży Bezpieczeństwa i 4 Kompanii Marynarzy im. Adama Białoszyńskiego. Informację o Nim uzyskano po 75 latach po Jego śmierci !

Pochodzący ze Smolic Ignacy Woźniak (ur.1896) służył w trakcie I wojny światowej na krążowniku SMS Goeben, z którym dopłynął aż do Turcji, by następnie po latach emigracji nie wrócić do domu, a stolicy Wielkopolski. Tu od razu wstąpił do Straży Bezpieczeństwa i tworzonej przez Adama Białoszyńskiego IV Kompanii Marynarzy. W ramach niej przyjmował z innymi Marynarzami Mistrza Paderewskiego, a także walczył z bronią w ręku m. in. o poznański dworzec, Tury, Rynarzewo i Szubin.

Po odzyskaniu niepodległości podjął pracę jako konduktor I klasy. W czasie okupacji zatrzymany przez gestapo, po licznych przesłuchaniach trafił do obozu w Żabikowie, a stamtąd do Gross Rosen, gdzie zginął.

Wydarzenie w Muzeum było sfinalizowaniem ubiegłorocznych poszukiwań rodziny Ignacego Woźniaka za informacjami na Jego temat. W upamiętnieniu udział wzięli m.in. córka Ignacego Woźniaka- Józefa Blacha wraz z mężem Franciszkiem, wnuczka Lilianna Włodarczak z Rodziną, wnuk Ryszard Woźniak, jak i prowadzący poszukiwania za Powstańcem prawnuk Piotr Woźniak z najmłodszymi potomkami Ignacego Woźniaka- praprawnukami Zuzanną Woźniak i Maciejem Woźniakiem, a także przedstawiciel Koła Rodzin Marynarzy-Jacek Krzyżański oraz media (WTK, TVP3)

Odznaczony Medalem Niepodległości przez Prezydenta Rzeczypospolitej  25 .10.1932  nr.24\1707

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84