W Poznaniu odbyły się centralne uroczystości poświęcone 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
W godzinach porannych w hołdzie dla powstańców złożono kwiaty od władz województwa w miejscach pamięci: na Cmentarzu Górczyńskim i na Junikowie, pod Hotelem Royal, pod pomnikiem Stanisława Mikołajczyka, przy głazie na Cytadeli oraz pod tablicą pamiątkową Franciszka Ratajczaka.
Główne uroczystości przy pomniku Powstańców Wielkopolskich poprzedziła chwila zadumy przy grobie generała Stanisława Taczaka. W asyście harcerzy złożono kwiaty i zapalono znicz na mogile pierwszego dowódcy Powstania na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan.
O godz. 11.00 przy pomniku Powstańców Wielkopolskich rozpoczęły się centralne uroczystości 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
W uroczystościach wzięły udział grupy rekonstrukcyjne oraz harcerze Chorągwi Wielkopolskiej Związku Harcerstwa Polskiego.
Po uroczystościach uczestnicy przeszli w pochodzie na Mszę świętą w intencji powstańców do poznańskiego Kościoła Farnego, którą koncelebrował Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Grzegorz Balcerek.
W trakcie pochodu złożone wiązanki kwiatów pod tablicami pamiątkowymi: Dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego oraz przy Pomniku 15. Pułku Ułanów Poznańskich.
Po południu na Placu Wolności można było odwiedzać „Obóz Powstańczy”, w którym przygotowano wiele atrakcji. Byli rekonstruktorzy historyczni w mundurach powstańczych i ubiorach cywilnych „z epoki”, rozdawano chleb powstańczy i grochówkę. Działała poczta powstańcza i punkt wydawania przepustek.
Atrakcjami, które pojawiły się po raz pierwszy w tym roku była prezentacja repliki samochotu pancernego Ehrhardt, zdobytego przez Powstańców Wielkopolskich pod Budzyniem, a zbudowanego od podstaw przez Pana Stanisława Ornocha z… Budzynia. Był także cieszący się wielkim zainteresowaniem „Powstańczy Escape Room Skaut”, czyli pokój ucieczek, w którym w kilka minut trzeba było dostać się do niemieckiego magazynu broni, rozwiązać zagadkę i zdobyć broń dla Powstańćców.
Wieczorem około 1500 biegaczy wystartowało w „Biegu Powstania Wielkopolskiego”, na trasie dopingowały ich rodziny i znajomi, a także wielu Poznaniaków i turystów.
Wieczorem w Auli UAM odbył się Koncert z okazji 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Wystąpił Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki pod dyrekcją Macieja Wielocha. W programie znalazły się m.in. pieśni powstańcze oraz najpiękniejsze polskie kolędy.