5 grudnia wspomniano marynarzy walczących w Powstaniu Wielkopolskim oraz ich dowódcę – bosmana Adama Białoszyńskiego.
Ceremonia odbyła się przy pamiątkowej tablicy Marynarzy Powstańców Wielkopolskich przy ulicy Wrocławskiej 18 w Poznaniu, która przypomina o tajnym zebraniu marynarzy zwołanym w tym miejscu 5 grudnia 1918 roku. Podczas tego spotkania zdecydowano o utworzeniu oddziału marynarzy i jego udziale w walkach o zjednoczenie ziem polskich. Sobotnia uroczystość miała skromny charakter ze względu na obostrzenia sanitarne.
W wydarzeniu udział wzięli m.in. Tadeusz Musiał, Prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, Jacek Krzyżański, przedstawiciel koła rodzin marynarzy, Teresa Zarzeczańska-Różańska, Wiceprezes Wielkopolskiego Klubu Bałtyckiego oraz wnukowie Adama Białoszyńskiego, Romuald i Jerzy Białoszyńscy. Wartę honorową przy tablicy pełnili Irena i Robert Przybysz w mundurach marynarskich stylizowanych na te z czasów Powstania.
Podczas spotkania odczytano fragment opisu wydarzeń sprzed 102 lat
z historycznego dokumentu Karola Kandziory „Działalność P.O.W. w Poznaniu: Przyczynek do historii Polskiej Organizacji Wojskowej Zaboru Pruskiego w latach 1918/19”, mówiący o tym, że 5 grudnia 1918 roku Adamowi Białoszyńskiemu udało się zebrać już 300 ludzi, którzy zasilili specjalną kompanię.
Zaprezentowano również nowy sztandar 4 Kompanii Marynarzy Powstańców Wielkopolskich 1918/19 wzorowany na oryginale z 1933 roku który znajduje się w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym na Starym Rynku w Poznaniu. Sztandar samodzielnie wykonał Robert Przybysz.
Przy dźwięku werbli złożono kwiaty i zapalono znicze. Na zakończenie ceremonii odegrano utwór „Śpij kolego” oraz odśpiewano „Rotę”.
Tekst powstał na podstawie materiału nadesłanego przez Jacka Krzyżańskiego.
Autor zdjęć: Jacek Krzyżański