Strona główna

Menu

Pamięci Powstańców Wielkopolskich - Powstanie Wielkopolskie

W dniu 27.12.2014r. w 96. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, które rozpoczęło się w Poznaniu, wzięliśmy jak co roku (delegacja mroteckiego Koła TPPW uczestniczy od 2008r.) udział w uroczystościach Wojewódzkich w Bydgoszczy. Delegacja
w składzie: Maria Nowacka, Magdalena Musiał-Resler, Krzysztof Polewczyński, kpr. Adam Młodzik, Łukasz Odrobiński oraz mjr rez. Jarosław Odrobiński (prowadzący narrację drugiej części uroczystości) uczestniczyła od godz. 10.00 w Kościele Garnizonowym w mszy św.
w intencji poległych i zmarłych Powstańców Wielkopolskich oraz ich rodzin.Mszę Świętą koncelebrowali Ordynariusz Diecezji Bydgoskiej ks. Biskup Jan Tyrawa oraz proboszcz Kościoła Garnizonowego ks. Kanonika płk Zenon Surma – Dziekan Dekanatu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy. Po mszy uroczystość kontynuowana była przed Grobem i Pomnikiem Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego. Wszystkich przybyłych gości powitał Prezes Zarządu Oddziału Kujawsko-Pomorskiego TPPW 1918/1919 w Bydgoszczy Jacek Pietraszko, następnie Orkiestra Wojskowa odegrała hymn państwowy. Po hymnie głos zabrała p. Ewa Mes – Wojewoda Kujawsko-Pomorski. Kolejnym mówcą był
p. Roman Jasiakiewicz – radny Sejmiku Kujawsko-Pomorskiego. W imieniu Prezydenta Miasta Bydgoszczy Rafała Bruskiego przemawiał Zastępca Prezydenta p. Grzegorz Dołkowski. W kolejnym punkcie uczczono 96. rocznicę salwą honorową, którą oddał pododdział honorowy z 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy. Po czym odbyła się ceremonia złożenia kwiatów i wiązanek na grobie i przed Grobem oraz pod Pomnikiem Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego. Uroczystość zakończyło odegranie przez Orkiestrę Wojskową w Bydgoszczy Dowództwa Garnizonu Warszawa Roty.

Niemalże w tym samym czasie o godz. 11.00 – druga delegacja członków mroteckiego Koła w składzie: Maria Sobota, Zdzisława Jędrzejczak, Edmund Mataczyński oraz Marian Wiśniewski zapaliła znicze w miejscach związanych z Powstaniem i upamiętniających Powstańców Wielkopolskich w Mroczy: na Placu Wolności pod Obeliskiem upamiętniającym udział mieszkańców Mroczy i okolic w Powstaniu Wielkopolskim, na ul. Łabędziego pod Tablicą Memoratywną ku pamięci kpr. Feliksa Łabędzkiego z Siedlemina – Powstańca kompanii jarocińskiej, który zginął w walce o Mroczę, na Cmentarzu Parafialnym na Pomniku Patrona mroteckiego Koła TPPW 1918/1919 ppor. Franciszka Borzycha. Ponadto
w Drążnie, gdzie znajduje się Kamień-Głaz upamiętniający miejsce śmierci Powstańca Wielkopolskiego z Nakła n./Not. Józefa Balcerzaka.

Wcześniej w w/w miejscach zapalono znicze w imieniu Burmistrza Miasta i Gminy Mrocza Leszka Klesińskiego. Dodatkowo zostały one udekorowane odświętnie flagami przez pracowników  Referatu Obsługi Komunalnej UMiG.

Dziękujemy w imieniu Naszej rodziny Powstańczej wszystkim zaangażowanym osobom za pomoc i wsparcie w uczczenie tego szczególnego grudniowego dnia.

Informujemy, iż w ramach obchodów trwa ekspozycja wystawy pt. „Twarze Powstania”. Można ją zwiedzać w MGOKiR w Mroczy w Sali na parterze (przy bibliotece) już od poniedziałku 22 grudnia br. w godz. otwarcia biblioteki do 5 stycznia 2015r., kiedy będzie towarzyszyć w Sali MGOKiR gminnym obchodom 96. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Mroczy. Naszemu Kołu TPPW została udostępniona przez Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie.

Przypominamy i zapraszamy w imieniu Organizatorów na główne Gminne uroczystości 96. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Mroczy w dniu
5 stycznia 2015r. 

mjr rez. Jarosław Odrobiński

foto: Łukasz Odrobiński

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84