Strona główna

Menu

Pierwszy z wrześniowych wykładów otwartych - Powstanie Wielkopolskie

Hakatyzm. Niemiecki nacjonalizm w Wielkopolsce 1894-1918”  to wykład o owianej złą sławą niemieckiej organizacji nacjonalistycznej, działającej od 1894 r. we wschodnich prowincjach Prus. Hakata, czyli utworzony w 1894 r. Niemiecki Związek Marchii Wschodniej, jest czasem mylony z Królewską Komisją Osadniczą, utworzoną w 1886 r. i będącą pruską instytucją państwową. Hakatyści nie byli niemieckimi urzędnikami, lecz członkami stowarzyszenia, które uznawało pruską politykę germanizacyjną za zbyt ugodową i zmienną. Kim zatem byli hakatyści, jakie głosili idee, w jaki sposób je upowszechniali, a przede wszystkim – jaki był ich stosunek do prowadzonej przez władze państwowe polityki wobec Polaków, zwanej polityką germanizacyjną?

Wykład poprowadzi prof. UZ dr hab. Olgierd Kiec (Instytut Politologii Uniwersytet Zielonogórski) – absolwent UAM w Poznaniu, profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego i autor publikacji o dziejach polsko-niemieckiego pogranicza w XIX i XX wieku.

Wykładowi towarzyszyć będzie wystawa pt. „Poznań i Wielkopolska w obiektywie niemieckiego Poznańczyka”. W ramach wystawy pokazane zostaną oryginalne fotografie Poznania i Wielkopolski około roku 1911. Zdjęcia, które zgromadził w swoim albumie nieznany z nazwiska poznański Niemiec, nie były dotąd wykorzystywane w literaturze i nie są znane szerszej publiczności.

Sala Posiedzeń PTPN godz. 18:00 – wstęp wolny. Patronat honorowy nad wieloletnim projektem „Poznański sposób na niepodległość” objęli: Marszałek Województwa Wielkopolskiego i Prezydent Miasta Poznania, a patronat medialny sprawują: TVP3 Poznań, Radio Poznań oraz Poznański Informator Kulturalny, Sportowy i Turystyczny IKS. Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Miasta Poznania.

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84