Strona główna

Menu

Powstańcze historie nagrodzone w XIX Konkursie Dziennikarskim 2019 - Powstanie Wielkopolskie

Marszałek Marek Woźniak 10 czerwca 2019 r. wręczył nagrody laureatom XIX Konkursu Dziennikarskiego o Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego pn. „Wielkopolska obywatelska – Wielkopolska europejska. Powstanie Wielkopolskie 1918/1919 wizytówką współczesnych Wielkopolan”.

Jury, pod przewodnictwem prof. dr. hab. Waldemara Łazugi przyznało:

• I miejsce i nagrodę w wysokości 7000 zł Mariuszowi Szalbierzowi z „Faktów Pilskich”, autorowi artykułu pt. „Pokazali, że tu Polska” za umiejętnie połączenie historii powstania ze współczesnym jego postrzeganiem,
• II miejsce i nagrodę w wysokości 5000 zł Rafałowi Różakowi z „Głosu Wągrowieckiego”, autorowi artykułu pt. „Sekretna misja Romana Janty – Połczyńskiego” za oryginalne przedstawienie znaczenia powstania poprzez ukazanie losów jego uczestnika,
• III miejsce i nagrodę w wysokości 3000 zł Bognie Kisiel z „Głosu Wielkopolskiego”, autorce artykułu pt. „Antoni Linettej – powstaniec wielkopolski. Musiał zrzucić sędziowską togę” za przedstawienie interesującej historii rodzinnej Antoniego Linetteja.

Tegoroczna edycja konkursu dedykowana była 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Konkurs promuje i jednocześnie ugruntowuje pamięć o pięknych kartach historii Wielkopolan i Wielkopolski. Historii, która do dziś buduje tożsamość mieszkańców regionu jako tych, którzy potrafią pracować i walczyć. I to jednakowo skutecznie, czego dowodem jest właśnie zwycięskie Powstanie Wielkopolskie. Dlatego dobrze zadbać o utrwalenie – w historii regionu i osobistej – pamięci o ludziach i wydarzeniu, od którego rozpoczął się marsz Wielkopolski ku wolności, dalszemu rozwojowi i zamożności. Wydarzeniu, które ugruntowało dumę Wielkopolan. Wydarzeniu, do którego zawsze mogą się odwołać, mogą się na nie powołać, jak narodowy herb, który uszlachetnia nasz region.
W konkursie udział wzięli dziennikarze radiowi, telewizyjni, prasowi i internetowi.

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84