Strona główna

Menu

Poznański sposób na niepodległość: „Szlakiem poznańskiego sądownictwa pod zaborem pruskim” – spacer edukacyjny - Powstanie Wielkopolskie

W sobotę 18 sierpnia 2018 r. o godz. 11.00 Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk zaprasza na czwarty tegoroczny spacer edukacyjny w ramach projektu „Poznański sposób na niepodległość”

Spacer, zatytułowany „Szlakiem poznańskiego sądownictwa pod zaborem pruskim”, rozpocznie się w sobotę 18.08. 2018 r. o godz. 11.00 przy pręgierzu przed Ratuszem na Starym Rynku.

Symbolicznym patronem spaceru, przenoszącego uczestników w świat monumentalnych gmachów pruskich sądów i w zacisze gabinetów poznańskich adwokatów, będzie wybitny działacz niepodległościowy, polityk i pierwszy Prezes Sądu Najwyższego Władysław Seyda. Przypomnimy jednak także postacie innych zasłużonych poznańskich prawników w XIX wieku. Początek spaceru wyznaczać będzie wkroczenie wojsk pruskich i wprowadzenie wymiaru sprawiedliwości w Prusach Południowych (1793-1806), a finał – przejęcie sądownictwa przez władze polskie po zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim.
Spacer poprowadzi dr Szymon Paciorkowski – prawnik i historyk, doktor nauk prawnych na Wydziale Prawa i Administracji UAM, autor publikacji poświęconych m.in. rozwodom w międzywojennej Wielkopolsce, dziejom prawa małżeńskiego i sądom pokoju w II RP, członek Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, koordynator projektu „Poznański sposób na niepodległość”.

Serdecznie zapraszamy – udział w spacerach edukacyjnych z poznańskimi naukowcami to znakomity sposób na spędzenie sobotniego przedpołudnia!

Od września 2018 r. zapraszamy znów na cykliczne wykłady otwarte do siedziby PTPN-u, które realizowane są pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Prezydenta Miasta Poznania.

Dołącz do wydarzenia na fb: ttps://www.facebook.com/events/1768751019845411/

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84