Strona główna

Menu

Relacja „na żywo” i film dokumentalny – kolejne propozycje świętowania 102. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego - Powstanie Wielkopolskie

27 grudnia będzie można obejrzeć bezpośrednią transmisję z uroczystości sprzed Pomnika Powstańców Wielkopolskich, a zaraz potem „Zwycięstwo. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919”, pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny o Powstaniu Wielkopolskim. To najnowsze propozycje – oprócz kampanii #POWSTANIEna102 – Samorządu Województwa Wielkopolskiego dla Wielkopolan z okazji tegorocznej 102. rocznicy wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Mimo panującej pandemii, każdy będzie mógł „uczestniczyć” w krótkiej uroczystości przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu, gdzie 27 grudnia tradycyjnie odbywa się główna ceremonia rocznicowa z udziałem jej współgospodarzy: Marszałka Marka Woźniaka i Prezesa Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego Tadeusza Musiała oraz zaproszonych, w tym roku nielicznych, gości. Znów usłyszymy hymn Polski i syreny, które zabrzmią o godz. 16.40, w godzinę rozpoczęcia walk niepodległościowych 27 grudnia 1918 r.

Na naszym powstańczym portalu, do którego będą również kierowały @fanpage 27 grudnia-Powstanie Wielkopolskie oraz strona www.umww.pl, o godz. 16.40 rozpoczniemy specjalną relację online związaną z uczczeniem tegorocznej rocznicy. Tego dnia na stronie internetowej poświęconej Powstaniu będzie umieszczony player, który o godz. 16.30 przeniesie nas przed poznański pomnik.

Bezpośrednio po zakończeniu relacji z uroczystości, które potrwają około 35 minut, pojawi się plansza, zapowiadająca emisję filmu. Po minucie będzie już można uczestniczyć w premierze pierwszego pełnometrażowego, fabularyzowanego filmu dokumentalnego „Zwycięstwo. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919” w reżyserii Tadeusza Litowczenki oraz Dominiki Wójcik-Skolimowskiej. Dokument, którego emisja trwa 78 minut, będzie dostępny na naszym serwisie do 8 stycznia 2021 r.
Do czasu pojawienia się filmu, na naszej witrynie internetowej jest dostępny jego zwiastun. Już teraz można kliknąć w link, który poprowadzi do materiału zapowiadającego „Zwycięstwo…”.

Producentem filmu jest Fundacja Obywatelska „BAZAR”, a koproducentem Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. Samorząd Województwa Wielkopolskiego miał swój udział w powstaniu dokumentu, dofinansowując jego produkcję.

„Zwycięstwo…” to fabularyzowany dokument, pokazujący przygotowania i walkę Wielkopolan oraz mieszkańców Kujaw, Pałuk i Krajny w Powstaniu Wielkopolskim. W dokumencie zobaczymy popularnych aktorów, odgrywających postaci historyczne, związane z wielkopolskim zrywem, m.in. Pawła Hadyńskiego w roli Jana I. Paderewskiego, Mieczysława Hryniewicza w roli Władysława Seydy czy Bogdana Ferenca jako Wojciecha Korfantego. Dodatkowym walorem filmu są niepublikowane dotąd materiały archiwalne, udział grup rekonstrukcyjnych oraz wypowiedzi historyków, m.in. prof. Janusza Karwata i prof. Zbigniewa Pilarczyka. Cenne są też wspomnienia wnuków trzech Powstańców: Stanisława Taczaka, Wincentego Wierzejewskiego oraz Pawła Cymsa.

Zapraszamy na film.

 

 

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84