Uchwałę przyjęto 6 grudnia. „Senat zwraca się do organów administracji państwowej i samorządowej oraz instytucji obywatelskich, by w swych działaniach popularyzowały wiedzę o zwycięstwie Wielkopolan jako wspólnym ogniwie naszej polskiej tożsamości”.
„W Wielkopolsce nigdy nie pogodzono się z myślą, by ziemia, która była kolebką naszej państwowości, znalazła się poza granicami niepodległej Rzeczypospolitej. 27 grudnia 1918 roku podczas wizyty Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu doszło do wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Przez cały okres zaborów kilka pokoleń Polaków walczyło o utrzymanie mowy i wiary Ojców, polskiej kultury i własności. Ten organiczny wysiłek nazwano najdłuższą wojną nowoczesnej Europy” – napisano w uzasadnieniu.
„Powstanie Wielkopolskie 1918/1919 jest przykładem zwycięskiego czynu zbrojnego, który zakończył się sukcesem politycznym. Powstała w jego wyniku siła zbrojna i jej udział w walce o granice Rzeczypospolitej, to przepiękny wzór walki o wspólną, suwerenną Ojczyznę. Senat Rzeczypospolitej Polskiej w Roku 100. Rocznicy Niepodległości Polski oddaje hołd powstańcom wielkopolskim i zwraca się do organów państwa i instytucji obywatelskich, by w swych działaniach popularyzowały wiedzę o zwycięstwie Wielkopolan jako wspólnym ogniwie naszej polskiej tożsamości” – czytamy w uchwale.
Przypomnijmy, że wcześniej uchwały ws. ustanowienia roku 2018 Rokiem Powstania Wielkopolskiego przyjął Sejm RP i Sejmik Województwa Wielkopolskiego.