Strona główna

Menu

#ŚPIEWAMYna102 - Powstanie Wielkopolskie

Uczcijmy pamięć Powstańców Wielkopolskich… śpiewająco!

Samorząd Województwa Wielkopolskiego zaprasza do wspólnego, muzycznego świętowania jednego z najważniejszych fragmentów historii Wielkopolski. W ramach projektu #ŚPIEWAMYna102, będącego częścią akcji #POWSTANIEna102, patriotyczna pieśń powstańcza „Marsylianka Wielkopolska” zostanie nagrana w zupełnie nowej aranżacji.

W tej odsłonie naszego świętowania 102. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego zapraszamy do wspólnego śpiewania „Marsylianki Wielkopolskiej”. Pieśni, która w historię naszego zwycięskiego powstania wpisała się w szczególny sposób.

Nie trzeba głęboko zanurzać się w dziejach Polski, by dostrzec, jak znaczącą rolę odgrywał wspólny śpiew w walkę o wolność. I na polach bitewnych, i po stracie niepodległości. Pamiętamy pola Grunwaldu i „Bogarodzicę”, pamiętamy „Mazurka Dąbrowskiego” polskich legionów we Włoszech i „Warszawiankę”, a potem noc zaborczą i „Rotę” oraz dziesiątki innych pieśni, które przez wieki zagrzewały nasz naród do walki oraz podtrzymywały wiarę w zwycięstwo podczas niewoli – mówi inicjator akcji Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.

 

 

„Marsylianka Wielkopolska” w nowej odsłonie

Współczesna wersja „Marsylianki Wielkopolskiej”, powstanie z udziałem nauczycieli i studentów Akademii Muzycznej I. J. Paderewskiego w Poznaniu, a twarzami akcji będą znani artyści z Wielkopolski. Premiera utworu odbędzie się 27 grudnia na Facebooku, na profilu 27 grudnia – Powstanie Wielkopolskie. Wyjątkowości temu nagraniu z pewnością doda partia utworu zagrana na zabytkowym fortepianie, na którym Ignacy Jan Paderewski pobierał nauki u polskiego pianisty i kompozytora Teodora Leszetyckiego.

– W ten sposób nasza „Marsylianka…” daleko przekroczy granice Wielkopolski i pokaże innym wielkopolskie przywiązanie do wolności, po którą, kiedy trzeba, umiemy skutecznie sięgnąć. Właśnie tak, jak w tej pieśni, kiedy „Wielkopolski los się waży, wszyscy na straży”. Pokażmy młodemu pokoleniu, że choć nie można wspólnie spotkać się przy pomniku Powstańców Wielkopolskich czy na poznańskim placu Wolności, można z radością wyśpiewać naszą dumę! – zachęca Marszałek Woźniak.

 

Wspólne śpiewanie w hołdzie powstańcom

Warto podkreślić, że nie zabraknie również wersji karaoke, dzięki której każdy będzie mógł przyłączyć się do akcji. 24 grudnia, na kilka dni przed premierą nowej wersji „Marsylianki Wielkopolskiej”, na łamach „Głosu Wielkopolskiego” zaprezentowana zostanie treść pieśni z zapisem nutowym.

Zachęcamy wszystkich Wielkopolan do uczczenia rocznicy powstania śpiewem oraz przypomnienia sobie i swoim bliskim tradycji pieśni patriotycznych z tamtego okresu.

ŚPIEWAJMY na 102!

 

Powstanie Wielkopolskie - 102. Obchody Rocznicy - Śpiewamy na 102

 

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84