Strona główna

Menu

Statuetki Dobosza Powstania Wielkopolskiego 2019 przyznane - Powstanie Wielkopolskie

W poniedziałek 9 grudnia 2019 r. o godz. 10.00 w Pałacu Działyńskich w Poznaniu odbyła się uroczystość wręczenia Statuetek Dobosza Powstania Wielkopolskiego.

Nagroda, którą Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego przyznaje od 1996 roku honoruje osoby i instytucje w sposób szczególny zaangażowane w upowszechnianie wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim i zasługujących na najwyższy szacunek  jego bohaterach. To nasz dobry i sprawdzony partner w pracy i wielu działaniach, które służą kultywowaniu pamięci o Powstaniu Wielkopolskim, a które jako Samorząd Województwa Wielkopolskiego podejmujemy nie tylko „od święta”, ale sukcesywnie  i nieprzerwanie od wielu lat” – podkreśla Marszałek Marek Woźniak.

Zarząd Województwa Wielkopolskiego  na tegorocznej uroczystości reprezentował Wicemarszałek Województwa Pan Wojciech Jankowiak.

Wyróżnieniami uhonorowani zostali:

dr Włodzimierz Lewandowski (nagrodę przyznano pośmiertnie) – powstaniec wielkopolski, publicysta i historyk, jeden z najwybitniejszych znawców dziejów Powstania Wielkopolskiego;

Waldemar Banaszyński – zasłużony propagator pamięci o Powstaniu Wielkopolskim. Członek Stowarzyszenia Miłośników Militariów West w Wolsztynie. Na szczególne podkreślenie zasługują jego dokonania związane z budową replik i renowacją sprzętu militarnego z okresu powstańczego.

Wawrzyniec Wierzejewski – prezes Oddziału Wielkopolskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/19. Zaangażowany historyk – badacz i popularyzator dziejów Wielkopolski, oraz  historii skautingu.

Piotr Wojtczak – wieloletni pedagog i działacz harcerski. Od ponad dwudziestu lat bardzo aktywnie działa na rzecz upowszechniania historii i wartości związanych z odzyskaniem przez Polskę Niepodległości w latach 1918-1921, a w szczególności ze zwycięskim czynem niepodległościowym Wielkopolan. Członek zespołu redagującego rocznik „Wielkopolski Powstaniec.

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu – Instytut podjął szereg działań związanych z upamiętnieniem historycznych wydarzeń, miejsc i postaci w dziejach walk i męczeństwa narodu polskiego, w tym zwycięskiego zrywu Wielkopolan – Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

Uroczystość honorowym patronatem objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego Pan Mark Woźniak.

Foto: Zdzisław Kościański

 

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84