Strona główna

Menu

Uroczystości w Drążnie - Powstanie Wielkopolskie

W dniu 4.01.2014r. w przeddzień Powiatowo – Gminnych uroczystości 95. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Mroczy, delegacja członków mroteckiego Koła TPPW 1918/1919 im. ppor. Franciszka Borzycha złożyła wiązankę kwiatów w Drążnie na Głazie wraz z Tablicą memoratywną – upamiętniającym miejsce śmierci Powstańca Wielkopolskiego z Nakła n. Not. Józefa Balcerzaka. W skład delegacji weszli członkowie Towarzystwa: Krystyna i Józef  Daroniowie, Zbigniew Przybylski oraz mjr rez. Jarosław Odrobiński.

Poniżej sylwetka Powstańca oraz kronika wydarzeń z 5.01.1919r.

Sylwetka Józefa BALCERZAKA: syn Stanisława, mistrza piekarskiego, urodzony Nakle w dniu 20 marca 1898 r. Ukończył kilkuklasową katolicką szkołę powszechną w Nakle i sposobił się do zawodu piekarza. Jako kilkunastoletni chłopak wstąpił do nakielskiego Sokoła, gdzie bardzo aktywnie działał jego ojciec. W 1916 r. rozpoczął służbę wojskową w armii niemieckiej. Do domu powrócił na przełomie listopad/grudzień 1918r.
W szeregi powstańcze zaciągnął się w pierwszym dniu powstania, kiedy to zryw powstańczy w Poznaniu odbił się szerokim echem w całej Wielkopolsce. Zginął w Drążnie podczas podchodzenia sił powstańczych do Mroczy. Był pierwszą nakielską ofiarą, która swoje życie oddała za wolność i niepodległość ojczyzny. Śmierć znalazł podczas patrolu rozpoznawczego w kierunku Mroczy w dniu 5 stycznia 1919r. w majątku Drążnie.

Wysłany w dniu 5 stycznia w godz. przedpołudniowych z Nakła patrol-zwiad konny w kierunku Mroczy, którego zadaniem było rozpoznanie sił przeciwnika na południe od miasta oraz w razie nadarzającej się okazji przyprowadzić niezbędne powstańcom konie natknął się na patrol Grenzschutzu w Drążnie. Niemcy przybyli do majątku przed godz. 11.00 w celu dokonania rekwizycji prowiantu, paszy i koni. Powstańcy postanowili wykorzystać zaskoczenie wroga i zaatakowali siły Grenzschutzu, które nie mogąc rozeznać się w liczebności Polaków, ostrzeliwując się, rozpoczęły cofanie w stronę Mroczy. Wywiązała się walka, w wyniku wymiany ognia zginęło 2 Niemców i 1 powstaniec – Józef Balcerzak. Był on pierwszym nakielskim i krajeńskim powstańcem poległym w Powstaniu Wielkopolskim za wolność i niepodległość Ojczyzny.

mjr rez. Jarosław Odrobiński

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84