Strona główna

Menu

Uroczystości z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego – relacja z obchodów w Warszawie - Powstanie Wielkopolskie

Marszałek Marek Woźniak w Warszawie: To powstanie było wielkim triumfem solidarności społecznej.

28 grudnia 2018 r. Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego oddał cześć Powstańcom Wielkopolskim w Warszawie. Rocznicowe obchody rozpoczęły się o godz. 12.00 w Bazylice Archikatedralnej mszą świętą i były kontynuowane przy Grobie Nieznanego Żołnierza, a także na Powązkach przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich i Śląskich.

„Wielkopolanie wolność kochają i szanują! Dla nas patriotyzm to praca organiczna. Jej etosowi wciąż pozostajemy wierni. Zwycięstwo w Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919 najpierw żmudnie wypracowywaliśmy, by potem skutecznie je wywalczyć. To nasza duma. I zobowiązanie. Chcemy się z tą historią utożsamiać, bo dodaje nam sił w codziennym zabieganiu o dobro Wielkopolski” – mówił Marszałek Marek Woźniak, zanim wziął udział w warszawskich uroczystościach. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza wskazał na źródła tego tak spektakularnego w naszych dziejach zwycięstwa i jego bohatera: „Do walki stanęli niesieni zapałem gimnazjaliści i powracający z wojny żołnierze. Poszli ziemianie, rzemieślnicy, inteligencja, chłopi i księża. To powstanie było wielkim triumfem solidarności społecznej, efektem doskonałej organizacji i patriotyzmu, którego zaborca nie zdołał zgasić. Kilkudziesięcioletnia praca wielkopolskich organiczników pozwoliła dokonać rzeczy zdawałoby się niemożliwej. Pod pruskim zaborem powstało polskie społeczeństwo – solidarne, wspierające się i mające świadomość wspólnych celów. Społeczeństwo, które nigdy nie zwątpiło, nie zarzuciło myśli o niepodległości” – powiedział w Warszawie Marszałek Woźniak.

Wraz z nim oddać hołd Powstańcom i cieszyć się z ich zwycięstwa w stolicy udali się Wicemarszałkowie Wojciech Jankowiak i Krzysztof Grabowski oraz Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. W Warszawie byli także przedstawiciele Sejmu, Wojewody Wielkopolskiego, Poznania, wielkopolskich powiatów oraz organizacji kombatanckich. Mszę św. odprawił Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz, następnie Marszałek Marek Woźniak w imieniu Wielkopolan i rodzin Powstańców Wielkopolskich wraz z Zarządem z pełnym ceremoniałem wojskowym złożył wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Potem delegacje udały się na Powązki, gdzie po odśpiewaniu hymnu Rzeczpospolitej Polskiej oddali cześć Powstańcom, spoczywającym na tutejszym cmentarzu wojskowym, składając kwiaty na mogiłach oraz przed Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich i Śląskich.

Organizatorem uroczystych obchodów jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego, a współorganizatorem – Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

Całe przemówienie Marszałka Marka Woźniaka w załączniku.

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84