W czwartek 27 grudnia Wielkopolska uroczyście świętowała 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Główne obchody odbyły się przed Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu, na które – na zaproszenie Marszałka Marka Woźniaka, gospodarza i głównego organizatora uroczystości – przybył Prezydent RP Andrzej Duda.
Oficjalne uroczystości o godz. 11.15. rozpoczął Marszałek Marek Woźniak od złożenia kwiatów na mogile pierwszego dowódcy powstania gen. Stanisława Taczaka na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. W południe wraz z Prezydentem Andrzejem Dudą oraz przedstawicielami najwyższych władz państwowych i samorządowych z całego kraju uczestniczył w poznańskiej Farze we mszy świętej w intencji Powstańców Wielkopolskich, której przewodniczył i homilię wygłosił abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i Przewodniczący Episkopatu Polski. W liturgii wzięli udział także Zbigniew Hoffmann, Wojewoda Wielkopolski oraz władze Poznania, na czele z Jackiem Jaśkowiakiem, prezydentem miasta.
O godz. 14 tłumy Wielkopolan przybyły na plac Wolności w Poznaniu, gdzie „rozbił się” Obóz Powstańczy i rozpoczął się piknik. To tam stanęły zrekonstruowane przez Politechnikę Poznańską we współpracy z samorządem województwa samoloty Fokker. To przykłady maszyn, które Powstańcy 100 lat temu zdobyli na Ławicy.
Już rok temu w swym przemówieniu przed Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich Marszałek Woźniak wyraził przekonanie, że dzięki zaangażowaniu wielu ludzi, tak jak 100 lat temu, Wielkopolanie pokażą, jak ważna jest dla nich ta rocznica. „Mam nadzieję, że obchody 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego staną się naszą wspólną manifestacją pamięci, mądrego patriotyzmu, solidarności społecznej i zrozumienia, co znaczy wolność, za którą nasi przodkowie byli w stanie przelać krew” – powiedział wtedy.
W tym roku to przekonanie przerodziło się w fakty. W głównych obchodach rocznicowych przed Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich uczestniczyli nie tylko przedstawiciele władz państwowych, rządowych i samorządowych, prezydent Poznania, prezydenci miast, starostowie, burmistrzowie i wójtowie, rodziny powstańcze, ale także tłumnie mieszkańcy Wielkopolski. Punktualnie o godz. 16.40, w najbardziej prawdopodobnej godzinie wybuchu powstania, rozległ się dźwięk syren, a w całym Poznaniu na minutę stanęły tramwaje i autobusy.
Po odśpiewaniu hymnu narodowego wygłosił przemówienie Marszałek Marek Woźniak, który powitawszy dostojnych gości, powiedział: „Powstanie Wielkopolskie było nie tylko aktem odwagi i determinacji w dążeniu do niepodległości – było jedynym w polskich dziejach tak masowym i dobrze przygotowanym zrywem narodowo-wyzwoleńczym. Już na wiele miesięcy przed wybuchem Wielkopolskiej Insurekcji, Polska Organizacja Wojskowa gromadziła broń, młodzi ludzie pod pretekstem zajęć gimnastycznych, uczyli się posługiwać bronią w drużynach „Sokoła”, kobiety przygotowywały opatrunki. Wielkopolanie pozostawieni sami sobie na peryferiach światowej polityki, doskonale rozumieli znaczenie słów Józefa Piłsudskiego, że <<Polski nie da się ani wymodlić, ani wygadać, ani wyżebrać, ani wyszachrować. Trzeba ją zdobyć krwią własną i cudzą>>” (całe wystąpienie w załączniku).
Po jego wystąpieniu prezydent Andrzej Duda wręczył Ordery Orła Białego, najwyższe odznaczenia państwowe Rzeczypospolitej Polskiej, przyznane pośmiertnie organizatorom i Dowódcom Powstania Wielkopolskiego: gen. Józefowi Dowbor-Muśnickiemu oraz gen. Stanisławowi Taczakowi. W ich imieniu odznaczenia odebrali Tomasz Łęcki, dyr. Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, w strukturach którego znajduje się Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, oraz Jan Gogołkiewicz, wnuk gen. Taczaka.
Po przemówieni Prezydenta Andrzeja Dudy został odczytany Apel pamięci, a dostojnicy państwowi i delegacje wielu środowisk złożyli wieńce i kwiaty przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Wśród osób, oddających wraz z Marszałkiem Markiem Woźniakiem cześć poległym, byli przedstawiciele rodzin Powstańców Wielkopolskich, które objęły honorowy patronat nad obchodami rocznicowymi.