Strona główna

Menu

Uroczystości z okazji 101. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego – relacja z obchodów w Warszawie - Powstanie Wielkopolskie

28 grudnia 2019 r., w Warszawie uczciliśmy pamięć naszych bohaterów w 101. rocznicę wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

„Dzień po uroczystych obchodach 101. rocznicy wybuchu naszego zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 w Poznaniu, jesteśmy w Warszawie. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza, Panteonie Polskich Bohaterów, oddajemy hołd twórcom Victorii Wielkopolskiej – naszym przodkom. Prosto z okopów Powstania Wielkopolskiego, nasi przodkowie poszli walczyć w powstaniach śląskich, podążyli na odsiecz Lwowa i Małopolski Wschodniej zajętych przez Ukraińców, stali się postrachem wojsk bolszewickich. W 1925 roku, budując Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie, złożono w nim szczątki żołnierza sprowadzone z Cmentarza Obrońców Lwowa. Ten hołd oddany wszystkim walczącym i poległym w obronie wschodnich granic Rzeczypospolitej jest także hołdem dla Wielkopolan, którzy wnieśli w to zwycięstwo ogromny wkład. Dlatego tak ważne jest, byśmy co roku byli w stolicy. Powstanie Wielkopolskie nie było epizodem. Było istotnym ogniwem w łańcuchu wydarzeń decydujących o kształcie i sile Odrodzonej Rzeczypospolitej. Nasi przodkowie potrafili nie tylko wolność wywalczyć, ale i ją obronić. Oddajemy im hołd i czcimy ich pamięć!” – mówił Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, gospodarz rocznicowych uroczystości.

Wielkopolanie w stolicy tradycyjnie uczestniczyli w rocznicowej mszy świętej w intencji Powstańców Wielkopolskich w kościele ojców Dominikanów, wzięli udział w uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego oraz złożyli wiązanki na grobach powstańczych na wojskowym cmentarzu na Powązkach. Marszałkowi Woźniakowi towarzyszyli Wicemarszałkowie Wojciech Jankowiak oraz Krzysztof Grabowski.

Organizatorem uroczystych obchodów jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego, współorganizatorem Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84