Strona główna

Menu

Wystawa Wydawnictwa Miejskiego POSNANA pn. AKCJA: POWSTANIE - Powstanie Wielkopolskie

Od 2 grudnia  2019 roku do 15 stycznia 2020 roku w holu głównym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu można oglądać wystawę podsumowującą Akcję: Powstanie, którą w setną rocznicę zrywu niepodległościowego zorganizowało Wydawnictwo Miejskie Posnania. Jej celem było zebranie powstańczych pamiątek, które mimo upływu stulecia, zniszczeń wojennych i powojennego wyparcia z przestrzeni publicznej, przetrwały w domach rodzin powstańców. Pomysł na zbiórkę był znakomitą okazją do wydobycia z archiwów rodzinnych i instytucjonalnych pamiątek dotyczących Powstania Wielkopolskiego, jego genezy, przebiegu i uczestników. Zgromadzone fotografie oraz  inne przekazane  w ramach akcji  przedmioty można również oglądać na stronie  cyryl.poznan.pl .

Poniżej jedno ze zdjęć wystawy :


Skany do AKCJI Powstanie Sygnatura CYRYL_100_4_1
Żywy obraz z obchodów 20-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego, Lwówek, 06.01. 1939 r. Fot. archiwum Haliny Urbańczyk (cyryl.poznan.pl)

Dzięki Akcji: Powstanie, archiwa Wydawnictwa Miejskiego Posnania zgromadziły prawie 500 obiektów, które znajdują się w sieci, w wirtualnym muzeum historii Poznania CYRYL. Wśród nich dominują medale, odznaczenia, legitymacje i dyplomy, są też fotografie, listy, własnoręcznie napisane życiorysy, wspomnienia.

Efekty tej wyjątkowej akcji przygotowanej z okazji 100. rocznicy zwycięskiego zrywu, w ciągu ostatniego roku, podziwiali mieszkańcy Wielkopolski, wystawa bowiem, odwiedziła 5 miejscowości, w których wcześniej przeprowadzono zbiórkę pamiątek, w  Poznaniu gościła w grudniu 2018 r.

Partnerem akcji są: Urząd Miasta Poznania, Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84