Strona główna

Menu

Miejsca chwały: Poznań - Powstanie Wielkopolskie

Poznań

Miejsca najważniejszych wydarzeń, najciekawszych bitew i powstańczych akcji. Poznaj również historię opowiedzianą przez Powstańca Wielkopolskiego.

 • Hotel Royal

  Pierwsza siedziba dowództwa głównego armii powstańczej (do 15.01.1919 r.) mieściła się w Hotelu Royal przy ul. Św. Marcin 38.

  Zobacz miejsca: Hotel Royal (1)
 • Hala Zeppelinów

  Halę Zeppelinów na Winiarach powstańcy zdobyli tego samego dnia, co lotnisko Ławica. Wraz z nią w polskie ręce wpadło ponad 200 rozmontowanych samolotów .

  Zobacz miejsca: Hala Zeppelinów (1)
 • Lotnisko Ławica

  Precyzyjnie zaplanowana akcja rozpoczyna się o 2 nad ranem 6 stycznia 1919 roku. Dowodzi podporucznik Andrzej Kopa.

  Zobacz miejsca: Lotnisko Ławica (1)
 • Koszary Saperów

  Oddział powstańczy stacjonujący w forcie Grollman wyruszył nocą na pruskie koszary saperów na Wildzie. Stacjonował tam niemiecki 29 Batalion Saperów (Pionierów).

  Zobacz miejsca: Koszary Saperów (1)
 • Koszary Grenadierów

  O koszary, w których stacjonowali tzw. szóstacy, czyli 6 Pułk Grenadierów, walki toczyły się niemal od początku Powstania.

  Zobacz miejsca: Koszary Grenadierów (1)
 • Wzg. Św. Wojciecha

  Stanisław Taczak był pierwszym dowódcą Powstania Wielkopolskiego. Na stanowisko to mianowała go Naczelna Rada Ludowa (NRL) 28 grudnia 1918 roku,

  Zobacz miejsca: Wzg. Św. Wojciecha (1)
 • Park Cytadela

  Polacy Cytadelę zdobyli podstępem, w zasadzie bez żadnego oporu ze strony pruskiego wojska. Jak? Przekonali Niemców,

  Zobacz miejsca: Park Cytadela (1)
 • Hotel Bazar

  Od rana pod Bazarem gromadziły się tłumy poznaniaków, by oddać hołd Mistrzowi Paderewskiemu i zamanifestować swoją patriotyczną postawę.

  Zobacz miejsca: Hotel Bazar (2)
 • Dworzec Główny

  Dworzec kolejowy miał strategiczne znaczenie dla przebiegu Powstania, dlatego Polacy opanowali go już pierwszego dnia, tuż po rozpoczęciu walk.

  Zobacz miejsca: Dworzec Główny (1)
 • Dworzec Letni

  W późny grudniowy wieczór na Dworcu Cesarskim (dziś zwanym Dworcem Letnim) tysiące poznaniaków witało Ignacego Paderewskiego,

  Zobacz miejsca: Dworzec Letni (1)
 • Garbary

  Przy ul. Wielkie Garbary 53 siedzibę miało od 1904 roku Towarzystwo Gimnastyczne SOKÓŁ.

  Zobacz miejsca: Garbary (1)
 • Stary Rynek

  W Odwachu od 17 listopada 1918 roku siedzibę miała jedna z najważniejszych organizacji wojskowych Powstania Wielkopolskiego – paramilitarna Straż Ludowa.

  Zobacz miejsca: Stary Rynek (2)
 • Pl. Wolności

  Około godz. 17.00 ulicą Berlińską (dziś 27 Grudnia) przed Prezydium Policji (skrzyżowanie z ul. 3 maja) maszeruje – śpiewając pieśni patriotyczne – II Kompania Służby Straży i Bezpieczeństwa.

  Zobacz miejsca: Pl. Wolności (3)

02/17 Opowieści Powstańca: Nas już nic nie zatrzyma

Łopocą polskie flagi. Łuna od pochodni bije na pół miasta. Gęsty dym z parowozowego komina zwiastuje dobrą nowinę. Oto Mistrz przybywa, pociąg wtacza się na stacyje. Godzina późna – 21.10, niby ciemno, wieczór przecie późny, a jasno jak w dzień. Ja twardy chłop, a mnie w gardle ściska, łza w oku się szkli. Czuć, że historyja się dzieje. Obok inne peowiaki stoją, jako żywo też ledwo panują nad głosem. Kto ma Niepodległą w sercu, ten… ech, co tu dużo gadać, za broń chciałoby się chwycić.

Gwizd, sapnięcie, zgrzyt. Jest! Konduktor drzwi otwiera. W blasku pochodni po stopniach z wagonu wysiada mężczyzna słusznej postury o szlachetnych rysach z bujną grzywą srebrnych włosów. Za nim małżonka jakby speszona tem hucznym przyjęciem.

Ludzie wiwatują: – Niech żyje! Niech żyje!

Wtem jakby lew ryknął, a to obok mnie jegomość godnej wielkości „Jeszcze Polska nie zginęła…” śpiewać począł. Setki gardeł mu wtórują. Niesie się nad naszemi głowami i serca budzi do walki.

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84