Strona główna

Menu

Miejsca chwały: Wlkp. Północna - Powstanie Wielkopolskie

Wlkp. Północna

Miejsca najważniejszych wydarzeń, najciekawszych bitew i powstańczych akcji. Poznaj również historię opowiedzianą przez Powstańca Wielkopolskiego.

 • Rynarzewo

  Na początku 1919 roku Rynarzewo przechodzi z rak do rąk – raz jest pruskie, raz polskie. Dlaczego? Bo ma strategiczne – otwiera drogę na Bydgoszcz. Powstańcom szczególnie dopieka niemiecki pociąg pancerny.

  Zobacz miejsca: Rynarzewo (1)
 • Budzyń

  Budzyń znalazł się w rękach polskich już 3 stycznia 1919 roku. Stanowił oparcie dla oddziałów powstańczych walczących na tzw. froncie północnym, dlatego Niemcy postanowili go odbić.

  Zobacz miejsca: Budzyń (1)
 • Chodzież

  Chodzież odzyskała niepodległość tak szybko, jak szybko ją straciła. Już 6 stycznia 1919 roku miasto – w wyniku pertraktacji z Niemcami – zajęli powstańcy.

  Zobacz miejsca: Chodzież (1)
 • Czarnków

  Brak woli walki i kompletne rozprzężenie w szeregach zaborcy doskonale obrazuje sposób, w jaki 5 stycznia 1919 roku odzyskał wolność Czarnków.

  Zobacz miejsca: Czarnków (1)
 • Rogoźno

  W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia 1919 roku powstańcy skupieni w stworzonym przez sierżanta Antoniego Biskupskiego oddziale Straży Ludowej, rozbroili niemieckich oficerów.

  Zobacz miejsca: Rogoźno (1)
 • Kcynia

  Walka o Kcynię trwała krótko. Po złożeniu broni w ostatni dzień roku Niemcy szykowali się do odjazdu pociągiem w stronę Nakła.

  Zobacz miejsca: Kcynia (1)
 • Wągrowiec

  Opanowanie przez powstańców Wągrowca obyło się bez rozlewu krwi, gdyż Polacy już od połowy grudnia 1918 roku przejmowali ważniejsze stanowiska w mieście.

  Zobacz miejsca: Wągrowiec (1)
 • Oborniki

  26 grudnia przez Oborniki przejeżdżał pociąg z Ignacym Paderewskim, który podążał do Poznania. Niemcy próbowali za wszelką cenę uniemożliwić przyjazd Mistrza.

  Zobacz miejsca: Oborniki (1)

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84