Strona główna

Menu

Miejsca chwały: Wlkp. Zachodnia - Powstanie Wielkopolskie

Wlkp. Zachodnia

Miejsca najważniejszych wydarzeń, najciekawszych bitew i powstańczych akcji. Poznaj również historię opowiedzianą przez Powstańca Wielkopolskiego.

 • Lusowo

  Generał Józef Dowbor-Muśnicki pełnił funkcję głównodowodzącego Powstania Wielkopolskiego od 16 stycznia 1919 roku. Zastąpił na tym stanowisku Stanisława Taczaka.

  Zobacz miejsca: Lusowo (1)
 • Zbąszyń

  Zbąszyń to strategicznie położone miasto, w którym stacjonował silny garnizon niemiecki, bogato wyposażony w broń maszynową i dysponujący artylerią. Polacy dwukrotnie próbowali go odbić wojskom pruskim, niestety bez sukcesu.

  Zobacz miejsca: Zbąszyń (1)
 • Wolsztyn

  Pruski garnizon w Wolsztynie składał się z dobrze wyposażonych oddziałów Grenzschutzu, dysponujących bronią maszynową, baterią armat i oddziałem kawalerii.

  Zobacz miejsca: Wolsztyn (1)
 • Rakoniewice

  Początkowo – na wieść o zbliżających się oddziałach powstańczych – niemieckie wojska opuściły Rakoniewice i wycofały się do Rostarzewa. Niestety wkrótce zmienili zdanie i postanowili odbić miasto.

  Zobacz miejsca: Rakoniewice (1)
 • Opalenica

  Miasto Niemcy oddali bez walki już dzień po wybuchu Powstania. Mieszkańcy nie spoczęli jednak na laurach i szybko zaczęli organizować kompanię opalenicką.

  Zobacz miejsca: Opalenica (1)

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84