Chodzież

Strona główna

Menu

Chodzież

Chodzież odzyskała niepodległość tak szybko, jak szybko ją straciła. Już 6 stycznia 1919 roku miasto – w wyniku pertraktacji z Niemcami – zajęli powstańcy.

 • Pomnik powstańców wielkopolskich

  06-08 stycznia 1919: Krwawa batalia o Chodzież

  Chodzież odzyskała niepodległość tak szybko, jak szybko ją straciła. Już 6 stycznia 1919 roku miasto – w wyniku pertraktacji z Niemcami – zajęli powstańcy.
  Pruscy żołnierze mimo zawartej umowy przypuścili jednak atak i 7 stycznia nad ranem powstańcy musieli wycofać się do Budzynia. W efekcie tych działań 8 stycznia w Chodzieży znajdowało się ok. 800 niemieckich żołnierzy, którzy przejęli we władanie między innymi dworzec kolejowy.

  Mimo koncentrycznego szturmu Chodzieży z 3 stron, początkowo większość sił powstańczych została rozbita. Jedynie powstańcom z oddziału obornickiego, którzy uderzyli na tyły wojsk niemieckich stacjonujących na dworcu, udało się wedrzeć na stację kolejową i zmusić Niemców do ucieczki pociągiem do Piły. W czasie panicznej ucieczki Polacy ostrzelali z karabinów maszynowych pociąg, zadając wojskom nieprzyjacielskim duże straty. Dopiero koło południa – po zebraniu rozproszonych po porannym nieudanym szturmie oddziałów powstańczych – po ponownym ataku na miasto, Chodzież była wolna.

  Batalia o Chodzież należała do krwawych – poległo w niej 24 powstańców i 72 żołnierzy niemieckich. Sukcesem powstańczym było zdobycie kilkudziesięciu karabinów, 2 miotaczy min i sporego zapasu amunicji.
  Wydarzenia te upamiętnia Pomnik Powstańców Wielkopolskich, który postawiono na ul. Dworcowej.

Dołącz do wydarzenia

Bądź na bieżąco, dołącz do nas, odwiedź profil 27grudnia na Facebook\'u
Świętujmy razem
Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 77 43