Strona główna

Menu

Chodzież - Powstanie Wielkopolskie

Chodzież odzyskała niepodległość tak szybko, jak szybko ją straciła. Już 6 stycznia 1919 roku miasto – w wyniku pertraktacji z Niemcami – zajęli powstańcy.

  • Pomnik powstańców wielkopolskich

    06-08 stycznia 1919: Krwawa batalia o Chodzież

    Chodzież odzyskała niepodległość tak szybko, jak szybko ją straciła. Już 6 stycznia 1919 roku miasto – w wyniku pertraktacji z Niemcami – zajęli powstańcy.
    Pruscy żołnierze mimo zawartej umowy przypuścili jednak atak i 7 stycznia nad ranem powstańcy musieli wycofać się do Budzynia. W efekcie tych działań 8 stycznia w Chodzieży znajdowało się ok. 800 niemieckich żołnierzy, którzy przejęli we władanie między innymi dworzec kolejowy.

    Mimo koncentrycznego szturmu Chodzieży z 3 stron, początkowo większość sił powstańczych została rozbita. Jedynie powstańcom z oddziału obornickiego, którzy uderzyli na tyły wojsk niemieckich stacjonujących na dworcu, udało się wedrzeć na stację kolejową i zmusić Niemców do ucieczki pociągiem do Piły. W czasie panicznej ucieczki Polacy ostrzelali z karabinów maszynowych pociąg, zadając wojskom nieprzyjacielskim duże straty. Dopiero koło południa – po zebraniu rozproszonych po porannym nieudanym szturmie oddziałów powstańczych – po ponownym ataku na miasto, Chodzież była wolna.

    Batalia o Chodzież należała do krwawych – poległo w niej 24 powstańców i 72 żołnierzy niemieckich. Sukcesem powstańczym było zdobycie kilkudziesięciu karabinów, 2 miotaczy min i sporego zapasu amunicji.
    Wydarzenia te upamiętnia Pomnik Powstańców Wielkopolskich, który postawiono na ul. Dworcowej.

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84