Na tej stronie używamy plików cookie w celu zapewnienia prawidłowego działania poszczególnych jej funkcji. Zgoda ta jest dobrowolna, nie jest wymagana do korzystania z naszej strony internetowej i można ją w każdej chwili odwołać lub zmienić według własnych preferencji.
Brak woli walki i kompletne rozprzężenie w szeregach zaborcy doskonale obrazuje sposób, w jaki 5 stycznia 1919 roku odzyskał wolność Czarnków.
Zbiorowa mogiła powstańców
05 stycznia 1919: Czarnków rozbrojony podstępem
Brak woli walki i kompletne rozprzężenie w szeregach zaborcy doskonale obrazuje sposób, w jaki 5 stycznia 1919 roku odzyskał wolność Czarnków. Otóż w mieście puszczono plotkę, że w stronę miasta zmierzają ogromne siły powstańcze. Na tę wieść dowódca niemieckiego – całkiem sporego, bo liczącego ok. 150 żołnierzy oddziały – kazał swojemu oddziałowi złożyć broń. Podstęp się udał i miasto bez walki przeszło w ręce powstańców.
Na czarnkowskim cmentarzu przy ul. Kościuszki, na prawo od bramy, znajduje się zbiorowa mogiła. Na płycie znajdują się nazwiska 15 powstańców wielkopolskich – 8 z nich zginęło w trakcie próby odbicia miasta przez Niemców 8 stycznia 1919 roku.
Dołącz do nas na FB