Strona główna

Menu

Dworzec Główny - Powstanie Wielkopolskie

Dworzec kolejowy miał strategiczne znaczenie dla przebiegu Powstania, dlatego Polacy opanowali go już pierwszego dnia, tuż po rozpoczęciu walk.

  • Dworzec Kolejowy Poznań Główny

    27 grudnia 1918: Powitanie Niemieckich posiłków na dworcu kolejowym

    Dworzec kolejowy miał strategiczne znaczenie dla przebiegu powstania, dlatego Polacy opanowali go już pierwszego dnia, tuż po rozpoczęciu walk. Celem było udaremnienie przysłania niemieckich posiłków do zdławienia powstania. W efekcie każdy niemiecki pociąg wjeżdżający na stację był z marszu rozbrajany. Jak? Otóż Polacy wzdłuż peronów ustawili gotowe do strzału kulomioty. Po wjeździe pociągu niemieccy żołnierze dowiadywali się, że jakikolwiek opór jest bez sensu, a jedyne, co mogą zrobić, to oddać broń i wrócić bezpiecznie tam, skąd przybyli.

    Stojące na peronach kulomioty były argumentami nie do odrzucenia, toteż zazwyczaj dalszy przebieg wydarzeń wyglądał tak: „Padła komenda WAFFEN RAUS z okien zaczęły się sypać karabiny [...] każdy żołnierz dostał chleb i marmoladę. Parowóz zaopatrzono w wodę i opał i pociąg wracał, skąd przyjechał. Po kilku takich transportach Niemcy „zaniechali” zaopatrywać nas w broń i amunicję” [cyt. za: D. Kolbuszewska, Trzynastu wspaniałych. Powstanie Wielkopolskie w życiu i losach powstańców i ich rodzin, s. 21].

10/17 Opowieści Powstańca: Waffen raus!

Jak zdobyliśmy Prezydium, jako luzak natychmiast pobiegłem z druhami na Dworzec Główny, by udaremnić Niemcom przysłanie posiłków. Kiedyśmy przyszli, akurat wjechał pruski pociąg. Powitały go stojące wzdłuż peronów gotowe do strzału polskie kulomioty.

Po krótkich negocjacjach padła komenda „Waffen raus!” i z okien pociągu zaczęły sypać się karabiny. Parowóz zaopatrzono w wodę i opał, żołnierzy w chleb i marmoladę, i odesłano rozbrojonych skąd przyjechali. Z czasem Niemcom odechciało się zaopatrywać nas w broń i pociągi przestały przybywać.

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84