Strona główna

Menu

Hala Zeppelinów - Powstanie Wielkopolskie

Halę Zeppelinów na Winiarach powstańcy zdobyli tego samego dnia, co lotnisko Ławica. Wraz z nią w polskie ręce wpadło ponad 200 rozmontowanych samolotów .

  • Hala Zeppelinów na Winiarach

    06 stycznia 1919: Rekordowa zdobycz powstańców

    Halę Zeppelinów na Winiarach powstańcy zdobyli tego samego dnia, co lotnisko Ławica. Wraz z nią w polskie ręce wpadło ponad 200 rozmontowanych samolotów (głównie zwiadowczych i szkoleniowych), balony obserwacyjne, potężna ilość części zapasowych, karabinów maszynowych, bomb, amunicji i paliwa.

    Zdobycie samolotów bojowych na Ławicy oraz składnicy sprzętu lotniczego na Winiarach uważa się za największy polski łup wojenny pozyskany na armiach zaborczych. Jego wartość oszacowano na 160-200 milionów marek niemieckich. Zdobycz stanowiła bazę do stworzenia polskiego lotnictwa.

    Dziś po Hali Zeppelinów zostały jedynie murki w kształcie lekkich łuków przy al. Solidarności. Wybudowano ją dla w 1913 roku dla wielkich wojskowych sterowców. Miała 30 metrów wysokości, 40 m szerokości i 170 m długości. W czasie II wojny została zniszczona w wyniku radzieckich bombardowań, dlatego po wojnie ją rozebrano.

16/17 Opowieści Powstańca: Szachownice nad Poznaniem

Zdobywamy kilkadziesiąt sprawnych samolotów bojowych, 170 żołnierzy bierzemy do niewoli. Życie za to zwycięstwo oddał jeden nasz druh, zabitych jest też 2 Niemców. Pierwszym polskim komendantem na Ławicy zostaje porucznik Wiktor Pniewski, który rozkazuje: – Natychmiast przemalować niemieckie krzyże na biało-czerwone szachownice!

A już dnia następnego, tj. 7 stycznia, nad Poznaniem 6 naszych samolotów w biało-czerwonym malowaniu przeleciało szykiem defiladowym, skrzydło w skrzydło, nad miastem, co w poznaniakach wywołało nieopisany wprost entuzjazm. Teraz Poznań jest już naprawdę nasz! A mnie wysyłają na front północny, gdzie dam popalić Niemcom pod Rynarzewem, Szubinem i Nakłem.

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84