Na tej stronie używamy plików cookie w celu zapewnienia prawidłowego działania poszczególnych jej funkcji. Zgoda ta jest dobrowolna, nie jest wymagana do korzystania z naszej strony internetowej i można ją w każdej chwili odwołać lub zmienić według własnych preferencji.
W nocy z 8 na 9 listopada wybucha polska rewolucja w pruskich koszarach. Wywołują ją żołnierze pochodzenia polskiego.
Jarocin, koszary wojskowe
08-09 listopada 1918: Polska rewolucja w niemieckich koszarach i powstanie pierwszej w Wielkopolsce Rady Żołnierskiej
W nocy z 8 na 9 listopada wybucha polska rewolucja w pruskich koszarach. Wywołują ją żołnierze pochodzenia polskiego znajdujący się w koszarach, zrzeszeni w tajnej organizacji „Jedność”. Powstała pod koniec 1917 roku, a jej celem było przygotowanie gruntu pod późniejsze niepodległościowe działania, dlatego od początku istnienia gromadziła broń.
Akcją i 40-osobową grupą dowodzi sierżant Bronisław Kirchner. Polacy opanowują południowy blok koszar, a nad ranem aresztują dowódcę garnizonu kapitana Sznajdera, a następnie zajmują sztab batalionu. Wkrótce po tym Polacy opanowują jarociński dworzec, urząd pocztowy i więzienie. Po tych wydarzeniach w jarocińskich koszarach powstaje pierwsza w Wielkopolsce Rada Żołnierska. W efekcie od listopada Polacy stopniowo i bez rozlewu krwi przejmują władzę w mieście.
1 stycznia 1919 roku Jarocin ostatecznie odzyskuje niepodległość, czego symbolem stało się zawieszenie polskiej flagi na miejskim ratuszu.
Dołącz do nas