Strona główna

Menu

Koszary Saperów - Powstanie Wielkopolskie

Oddział powstańczy stacjonujący w forcie Grollman wyruszył nocą na pruskie koszary saperów na Wildzie. Stacjonował tam niemiecki 29 Batalion Saperów (Pionierów).

  • Koszary 29 Batalionu Saperów na Wildzie

    Styczeń 1918: Zdobycie koszarów saperów na Wildzie

    Był początek stycznia. Oddział powstańczy stacjonujący w forcie Grollman wyruszył nocą na pruskie koszary saperów na Wildzie. Stacjonował tam niemiecki 29 Batalion Saperów (Pionierów).

    Stanisław Elmanowicz, powstaniec biorący udział w zdobyciu koszarów saperów, tak wspominał te wydarzenia: „W styczniu 1919 roku, z początkiem miesiąca, po zbiórce na placu Wolności, wymaszerowaliśmy nocą na zdobycie koszar saperów na Wildzie. Koszary było widać jak na dłoni, a wszystkie okna były oświetlone, co miało nas w błąd wprowadzić, że załoga czuwa. Koszary nad ranem bez walki zostały zdobyte, a posterunek po polsku się odezwał, że my już dawno na was czekali. Szczupła załoga żołnierzy i oficerów w kalesonach została wzięta do niewoli, poza tem skład broni i amunicji, a w stajniach moc rowerów i zdechłych koni".

    Koszary – znajdujące się między dzisiejszymi ulicami Saperską, Wspólną i Rolną – zostały zbudowane w latach 1911-1914, zaś plac ćwiczeń batalionu saperów znajdował się na Łęgach Dębińskich.

07/17 Opowieści Powstańca: Niemców było chyba ze 200!

Nagle pod fort – gdzieś było chyba koło godziny 16.00 – zamiast Polaków przyjeżdżają 3 samochody ciężarowe pełne niemieckich żołnierzy, a na tor staroberliński pociąg składający się z parowozu i 3 wagonów. Niemców było chyba ze 200!

Świst kul nad naszemi głowami jak deszcz rzęsisty, kończy się amunicja… Tylko pięciu naszym udało się zbiec, reszcie Niemcy spuścili potężny łomot. Tak nas pobili, że ledwo się ruszaliśmy. Zamknęli nas w areszcie w koszarach saperów przy ul. Rolnej, gdzie kontynuowali przesłuchania nie oszczędzając naszego zdrowia i swojej siły do wymuszenia zeznań.

Po 6 ciężkich dniach zwolnili nas z więzienia, dzięki interwencji między innymi Bohdana Hulewicza i Mieczysława Palucha. Wtedy to wstąpiłem do II Kompanii Służby Straży i Bezpieczeństwa pod dowództwem Edmunda Krauzego, która stacjonowała w forcie Raucha.

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84