Strona główna

Menu

Koszary Grenadierów - Powstanie Wielkopolskie

O koszary, w których stacjonowali tzw. szóstacy, czyli 6 Pułk Grenadierów, walki toczyły się niemal od początku Powstania.

  • Koszary 6 Pułku Grenadierów

    31 grudnia 1918: 6 Pułk Grenadierów – doborowej niemieckiej jednostki – poddaje koszary i wyjeżdża z Poznania

    O koszary, w których stacjonowali tzw. szóstacy, czyli 6 Pułk Grenadierów, walki toczyły się niemal od początku powstania. To doborowa jednostka niemiecka, ściągnięta do Poznania z frontu zachodniego w składzie dwóch niepełnych batalionów. Była to na tyle silna i doskonale wyszkolona jednostka, że mogła zdusić powstanie, dlatego tak ważne było zdobycie koszar.

    Mimo brawurowych trzech ataków 4. Kompanii Służby Straży i Bezpieczeństwa pod dowództwem Adama Białoszyńskiego, koszary pozostały niezdobyte. Udało się jednie na krótki czas przejąć kontrolę nad głównym odwachem pułku, jednak ostatecznie powstańcy zostali zmuszeni do wycofania się. Jedną z przyczyn było słabe uzbrojenie Polaków w porównaniu z niemiecką jednostką, która dysponowała 12 karabinami maszynowymi i doświadczonymi żołnierzami, zaprawionymi w bojach na froncie I wojny światowej. W efekcie ostrej wymiany ognia 16 powstańców zostało rannych, a 8 trafiło do niewoli.

    Ostatecznie drogą negocjacji z przedstawicielami rządu niemieckiego, którzy przybyli do stolicy Wielkopolski 30 grudnia ustalono, że grenadierzy opuszczą koszary z honorami, co w praktyce oznaczało możliwość zabrania przez żołnierzy broni osobistej. Niemcy musieli jednak pozostawić karabiny maszynowe, które dla powstańców stanowiły cenną zdobycz wojenną. „Szóstacy” wymaszerowali z koszar na stację kolejową Poznań Ławica (dziś Poznań Wola) 31 grudnia 1918 roku, w asyście polskich strzelców konnych.

14/17 Opowieści Powstańca: Good bye grenadierzy!

O koszary pruskie przy ul. Szylinga toczyły się ostre boje od początku powstania, gdyż to właśnie tu stacjonowała doborowa jednostka niemiecka, czyli budzący grozę 6 Pułk Grenadierów. Brawurowe ataki naszych pod dowództwem Adama Białoszyńskiego nie złamały pruskiego oporu.

Dopiero pertraktacyje w pamiętną noc sylwestrową 1918 roku sprawiły, że udało się ich pozbyć z Poznania. Wymaszerowali tedy niemieccy żołnierze z koszar na stację Poznań Ławica (dziś Poznań Wola) w Nowy Rok, w asyście polskich konnych strzelców, bez broni maszynowej, jedynie z osobistą, skąd odjechali do Szczecina.

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84