Strona główna

Menu

Krotoszyn - Powstanie Wielkopolskie

Nowy Rok 1919 roku przyniósł Krotoszynowi wolność i wyzwolenie spod pruskiego panowania. Jednak nie obyło się bez walki.

  • Dawny hotel Bazar

    01 stycznia 1919: Kapitulacja Niemców w Krotoszynie

    Nowy Rok 1919 roku przyniósł Krotoszynowi wolność i wyzwolenie spod pruskiego panowania. Jednak nie obyło się bez walki. Mieszkańców wspomógł w niej oddział powstańców z Pleszewa oraz pociąg pancerny nr 11 "Poznańczyk".

    Mimo że krotoszyńscy powstańcy mieli początkowo nikłe uzbrojenie - zaledwie kilkanaście karabinów - ruszyli do walki i bardzo sprawnie pokonując okupanta. "(...) Około 16:30 z Jarocina do Krotoszyna, przyjechał pociąg pancerny nr 11 „Poznańczyk”. Jego załoga pod dowództwem ppor. Jana Szlagowskiego ok. 18.00 zdobyła budynek dworca kolejowego. Z pomocą Krotoszynian opanowane już zostały wcześniej także inne ważniejsze obiekty w mieście jak: starostwo, poczta, kasyno oficerskie, Raichsbank itd. (...) Krotoszynianin Ludwik Zieleziński wraz z ppor. Janem Szlagowskim oraz 9 jego żołnierzami, bardzo sprawnie opanowali koszary Nachod (późniejsze koszary Hallera). Większość Niemców uciekła. Było tam dużo broni, którą niebawem dostarczono do Bazaru.(..). Trzeba wspomnieć, że st. sierż. Władysław Nawrocki w końcowej fazie wspierał też brawurową akcję zdobycia magazynów i koszar im. Steinmetza, przez mały (4 osobowy) ochotniczy pododdział (...)" - rekonstruuje tamte wydarzenia Krzysztof Feliks Nawrocki "Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 w powiecie krotoszyńskim". Sprawnie prowadzone działania bojowe doprowadzają do złożenia broni przez Niemców w Krotoszynie. 1 stycznia 1919 roku podpisują oni akt kapitulacji.

    Na budynku przy al. Powstańców Wielkopolskich 18 - w dawnym hotelu Bazar - znajduje się niewielka tabliczka pamiątkowa, przypominająca, że to właśnie w tym budynku miała swą siedzibę w czasie powstania Powiatowa Rada Ludowa, która dowodziła powstaniem na tych terenach.

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84