Strona główna

Menu

Osieczna - Powstanie Wielkopolskie

8 stycznia 1919 roku Niemcy rozpoczęli ofensywę w rejonie Osieczna – Kąkolewo – Poniec. Przerwanie linii frontu miało im stworzyć możliwość otwarcia drogi na Poznań.

  • Słynne wiatraki pod Osieczną

    08-11 stycznia 1919: Bitwa pod wiatrakami

    8 stycznia 1919 roku Niemcy rozpoczęli ofensywę w rejonie Osieczna – Kąkolewo – Poniec. Przerwanie linii frontu miało im stworzyć możliwość otwarcia drogi na Poznań i w konsekwencji zdławienia Powstania. Już 10 stycznia atakujący bezskutecznie próbowali zająć miasto. Następnego dnia przy wsparciu ściągniętych, regularnych oddziałów zaatakowali ponownie.

    Natarcie niemieckie posuwało się na zachód od miasta przez Wyciążkowo i Jeziorki. Dysproporcja sił była znaczna, ponieważ Niemcy dysponowali dwoma działami, moździerzami i pięcioma ciężkimi karabinami maszynowymi Maxim 08/15. Oddziały powstańcze nie posiadały takiej siły ognia i mogły jej przeciwstawić zaledwie kilka ciężkich i lekkich karabinów maszynowych. Obrona sławnego dziś wzgórza z wiatrakami oraz brawurowy atak na bagnety odrzuciły ataki niemieckie i spowodowały wycofanie się nieprzyjaciela. Warto dodać, że Niemcy na tym odcinku nie podejmowali już żadnych akcji zbrojnych. Zwycięstwo osieckie odbiło się echem nawet w "niemieckim" Lesznie, powodując niezadowolenie i obawy o możliwość utrzymania miasta.

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84