Strona główna

Menu

Rakoniewice - Powstanie Wielkopolskie

Początkowo – na wieść o zbliżających się oddziałach powstańczych – niemieckie wojska opuściły Rakoniewice i wycofały się do Rostarzewa. Niestety wkrótce zmienili zdanie i postanowili odbić miasto.

  • Cmentarz przy ul. Zamkowej, mogiła powstańców

    03 stycznia 1919: Niemcom podstęp się nie udał

    Początkowo – na wieść o zbliżających się oddziałach powstańczych – niemieckie wojska opuściły Rakoniewice i wycofały się do Rostarzewa. Niestety wkrótce zmienili zdanie i postanowili odbić miasto. Oddział Grenzschutzu pociągiem pod osłoną lasu podjechał pod Rakoniewice i planował uderzyć na miasto po zmierzchu. Okazało się jednak, że dowodzący powstańcami ppor. Stanisław Siuda przewidział taką ewentualność, ubezpieczając odpowiednio miasto, jak również przygotowując plan potencjalnego kontrataku. Skutkiem tego Niemcy zostali ostrzelani z karabinów maszynowych i musieli wycofać się z powrotem do Rostarzewa.

    Utrzymanie Rakoniewic udało się jeszcze z jednego powodu – do miasta stale napływali kolejni powstańcy, których liczba osiągnęła w pewnym momencie ok. 400, co dawało dowództwu większe pole manewru w walce. Mimo bardzo słabego uzbrojenia – jedynie 30% powstańców miało broń – udało się zatrzymać niemiecki kontratak i utrzymać Rakoniewice.

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84