Strona główna

Menu

Wągrowiec - Powstanie Wielkopolskie

Opanowanie przez powstańców Wągrowca obyło się bez rozlewu krwi, gdyż Polacy już od połowy grudnia 1918 roku przejmowali ważniejsze stanowiska w mieście.

  • Tablica pamiątkowa na budynku I LO

    30 grudnia 1918: Niemieckie wojsko opuszcza Wągrowiec

    Opanowanie przez powstańców Wągrowca obyło się bez rozlewu krwi, gdyż Polacy już od połowy grudnia 1918 roku przejmowali ważniejsze stanowiska w mieście. W efekcie po wybuchu Powstania Wielkopolskiego Niemcy bez walki opuścili miasto, pozostawiając cenne zapasy amunicji.

    Stacjonował tutaj dość silny oddział Grenzschutzu, który najprawdopodobniej z własnej inicjatywy rozpoczął rozmowy o kapitulacji. Podczas ich trwania na Niemców uderzył 50-osobowy odział powstańców, jednak nie pruskie wojsko nie podjęło walki, wkrótce opuszczając Wągrowiec.

    31 grudnia pod kontrolą powstańców znajdował się nm.in. urząd pocztowy w Wągrowcu – podobnie zresztą jak w innych miejscowościach, np. Gnieźnie, Trzemesznie, Witkowie, Kłecku, Gołańczy, Janowcu i Żninie – w efekcie czego łączność w tej części Wielkopolski (pocztowa i telegraficzna) znajdowała się pod polską kontrolą.

    Na fali niepodległościowych nastrojów utworzono batalion wągrowiecki, w sile około 100 osób, nad którym dowództwo objął Włodzimierz Kowalski.

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84