Na tej stronie używamy plików cookie w celu zapewnienia prawidłowego działania poszczególnych jej funkcji. Zgoda ta jest dobrowolna, nie jest wymagana do korzystania z naszej strony internetowej i można ją w każdej chwili odwołać lub zmienić według własnych preferencji.
Witkowa pruscy żołnierze z Grenzschutzu nie chcieli oddać bez walki. Niemców może nie było zbyt wielu, bo oddział liczył ok. 60 osób, jednak byli oni dobrze uzbrojeni.
Stary Rynek 14, miejsce podpisania kapitulacji przez Niemców
29 grudnia 1918: Kapitulacja Grenzschutzu – Witkowo jest polskie!
Witkowa pruscy żołnierze z Grenzschutzu nie chcieli oddać bez walki. Niemców może nie było zbyt wielu, bo oddział liczył ok. 60 osób, jednak byli oni dobrze uzbrojeni i dysponowali bronią maszynową.
Powstańcy najpierw odcięli Niemcom łączność, a potem opanowali dworzec kolejki wąskotorowej. „Następnie drogą przekupstwa udało się częściowo rozbroić odwach Grenzschutzu, znajdujący się w gmachu sądu. Wobec braku dostatecznego uzbrojenia wezwano też pomoc z Gniezna i Wrześni. Dnia 29 grudnia podjęto pertraktacje z por. Kortumem. Rozmowy przeciągnęły się, gdyż nie chciał on złożyć broni” [cyt. za: A. Czubiński, Z. Grot, B. Miśkiewicz, Powstanie Wielkopolskie 1918-1919. Zarys Dziejów, Warszawa – Poznań 1983, s. 197]. W międzyczasie ze wsparciem przybyły powstańcze oddziały z Gniezna i Strzałkowa, co zaowocowało kapitulacją Niemców. 29 grudnia Witkowo – po wymarszu pruskich wojsk – odzyskało niepodległość.
Dołącz do nas