Na tej stronie używamy plików cookie w celu zapewnienia prawidłowego działania poszczególnych jej funkcji. Zgoda ta jest dobrowolna, nie jest wymagana do korzystania z naszej strony internetowej i można ją w każdej chwili odwołać lub zmienić według własnych preferencji.
Września dysponowała silnym, dobrze wyszkolonym i uzbrojonym batalionem Służby Straży i Bezpieczeństwa, w skład którego wchodziły: 4 kompanie piechoty.
Pomnik i mogiła powstańcza
Września dysponowała silnym, dobrze wyszkolonym i uzbrojonym batalionem Służby Straży i Bezpieczeństwa, w skład którego wchodziły: 4 kompanie piechoty, kompania ckm i zapasowa. Łącznie około pół tysiąca żołnierzy.
Akcja zmierzająca do wyzwolenia miasta spod pruskiego panowania była doskonale przygotowana. Powstańcy otoczyli i rozbroili żołnierzy niemieckich z 46. Pułku Piechoty podczas porannego apelu, w tym samym czasie dowódcy powstańców – ppor. Władysław Wiewiórowski i Stefan Dzieciuchowicz – weszli do budynku sztabowego, gdzie odbywała się odprawa niemieckich oficerów i zażądali złożenia broni. Niemcy zdając sobie sprawę ze swojego położenia, zdecydowali o kapitulacji i 150-osobowy odział pruski opuścił miasto, pozostawiając powstańcom spore zapasy broni.
Dołącz do nas na FB