Strona główna

Menu

Obchody rocznicy wybuchu Powstania

Główne uroczystości

27 gru

Poznań

To najważniejszy dzień obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

To najważniejszy dzień obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Miejscem uroczystości jest Pomnik Powstańców Wielkopolskich, zlokalizowany przy ul. Królowej Jadwigi.
Na Placu Wolności, w miejscu, gdzie powstańcy składali przysięgę wojskową, zgodnie z tradycją zapraszamy wieczorem do obozu powstańczego, gdzie spotkają Państwo ludzi sprzed stu lat. Plac Wolności stanie się także miejscem, gdzie na telebimie mieszkańcy będą mogli zobaczyć transmisję z uroczystości pod Pomnikiem oraz z wieczornego koncertu, będącego artystycznym hołdem dla powstańców.

Kulminacja obchodów to wydarzenie artystyczne, transmitowane na żywo przez telewizję TVN. Uroczysty koncert z udziałem ogólnopolskich gwiazd oraz Wielkopolan odbędzie się na Inea Stadionie w Poznaniu. Artyści nawiążą do powstańczej tradycji oraz oddadzą hołd zwycięskiemu powstaniu. Pokazy multimedialne z unikatowymi zdjęciami i pamiątkami przeniosą nas w czasy powstania. Zbudują pomost między pokoleniami, podkreślając, że „Wolność liczy się w każdym wieku”.
Koncert będzie stanowił spektakl muzyczny, podczas którego specjalnie dobrane utwory zostaną wplecione w opowieść o historii Powstania Wielkopolskiego.

Scenariusz składa się z trzech części: Wiara, Nadzieja, Wolność. Historia zostanie opowiedziana poprzez archiwalne materiały filmowe, zdjęciowe, graficzne oraz inscenizacje. Piosenki zaprezentowane w koncercie w większości będą współczesne. Pośród utworów bardzo znanych pojawią się również utwory premierowe – specjalnie skomponowane na tę okazję. Uroczysty charakter wydarzenia podkreślą orkiestra i chór, które będą towarzyszyły wielu artystom na scenie.

Premiera opery „Manru” Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie

15 gru

Poznań

To jedyna opera stworzona przez I. J. Paderewskiego.

Teatr Wielki im. St. Moniuszki w Poznaniu w koprodukcji z Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie wystawi operę „Manru” I. J. Paderewskiego.

To jedyna opera stworzona przez kompozytora, którego uroczysty przyjazd do Poznania w grudniu 1918 roku stał się przyczynkiem do manifestacji uczuć patriotycznych Wielkopolan. Dzień później rozpoczęło się zwycięskie Powstanie.

Piknik powstańczy „100 dni do Powstania”

15 wrz

Poznań

Prezentacje rekonstruktorów - działań na frontach ale również codziennego życia z początku wieku. Wieczorem koncert z udziełem Kayah.

Prezentacje rekonstruktorów w pieczołowicie odtworzonym umundurowaniu z replikami broni palnej, ułani na koniach, a także artylerzyści ze swoimi armatami – to niektóre atrakcje, które przygotowujemy na wrzesień. Zaprezentujemy też replikę zdobytego przez powstańców pojazdu pancernego Ehrhardt M17, szpital, kuchnię polową i tabory, pocztę polową, punkt werbunkowy czy stację łączności.

Oprócz działań na frontach, odtworzymy codzienne życie z początku wieku. Na Cytadeli spotkają więc Państwo ludzi w ubiorach z tego okresu, zobaczycie dawne przedmioty użytkowe, a może i zaśpiewacie piosenkę powstańczą lub późniejsze, np. „Umówiłem się z nią na dziewiątą”. W planach jest też pokaz mody kobiecej, który zaprezentują rekonstruktorki zajmujące się okresem dwudziestolecia międzywojennego.

Wieczorem zapraszamy na koncert pod hasłem „100 dni do Powstania”. Gwiazdą wieczoru będzie Kayah.

Poznań Air Show

19-20 MAJA

10:30 - 13:30

Poznań

Kilkadziesiąt tysięcy widzów pokazów akrobatycznych oraz prezentacji naziemnych samolotów z całego świata.

Poznań Air Show na 100. rocznicę Powstania Wielkopolskiego

Z okazji 100-lecia Powstania Wielkopolskiego każdego dnia Poznań Air Show widzowie zobaczą pokazy lotnicze, dedykowane powstańcom. Samorząd Województwa Wielkopolskiego z inicjatywy marszałka Marka Woźniaka jest partnerem wydarzenia. „Wspólnie z organizatorem – Międzynarodowymi Targami Poznańskimi – spodziewamy się, że o Powstaniu usłyszy minimum 60.000 widzów. Otrzymają oni foldery z rozetkami, krótkim rysem historycznym oraz kalendarium obchodów. Wszystko po to, abyśmy razem świętowali 100. rocznicę Powstania i poznawali ją od różnych stron” – mówi Marek Woźniak.

Do dynamicznych pokazów zostały wybrane statki powietrzne, które bez wątpienia zapisały się w historii lotnictwa. Pokazanie takich „maszyn” JAK-3 z czasów II Wojny Światowej czy też statki Fokker DR.I , brytyjski Sopwith 1 1/2 Strutter oraz S.E.5a  Pterodactyl Flights przeniosą wszystkich w wyjątkową powietrzną lekcję historii. Pokazom towarzyszyć będzie opowieść o Powstaniu Wielkopolskim, która chcemy spopularyzować zwycięski zryw. Dlaczego uczcimy powstanie podczas podniebnych pokazów?

Bitwa o Ławicę – 20 minut do zwycięstwa

Jednym z największych sukcesów Powstania Wielkopolskiego było zdobycie kilkuset samolotów niemieckich. Przejęto je na Ławicy i w Hali Zeppelinów w Poznaniu. Mało kto wie, że był to największy łup wojenny w polskiej historii. Większy nawet od łupu bitwy pod Grunwaldem.

Kiedy trwało Powstanie Wielkopolskie, Ławica była wsią pod Poznaniem, gdzie mieściła się niemiecka stacja lotnicza. Był to ważny punkt, a zarazem ostatni bastion oporu Niemców w wyzwalanym Poznaniu. W dodatku Niemcy nie ukrywali chęci wykorzystania lotnictwa do bombardowania miasta. Dowództwo Główne wydało więc rozkaz zajęcia lotniska.

W nocy z 5 na 6 stycznia 1919 roku w kierunku Ławicy wyruszył sformowany wcześniej oddział.

Atak poprzedzono wyłączeniem prądu i połączeń telefonicznych. Powstańcy dysponowali dwiema armatami, których zadaniem było wsparcie ogniem ataku powstańczego.  Polska artyleria ostrzelała lotnisko z dział. Artylerzyści nie strzelali na oślep, lecz z rozwagą, starając się nie zniszczyć samolotów. Jeden pocisk trafił w wieżę kontroli lotów, równocześnie zaatakowała nasza piechota. Po 20 minutach szturmu Ławica została zdobyta. Komendant stacji, por. Fischer poddał jednostkę. Zwycięską bitwą dowodził ppor. Andrzej Kopa. Przejęty sprzęt pozwolił na utworzenie pierwszych wielkopolskich eskadr lotniczych. Od tego momentu w Powstaniu Wielkopolskim zaczyna się historia polskiego lotnictwa wojskowego.

Poznań Air Show, 19-20 maja 2018 roku, Blok I, godz. 10:30-13:30.

Partner: Samorząd Województwa Wielkopolskiego

 Program_Air_Show_2018

 

 

 

Chrzest tulipanów „Stanisław Taczak” oraz „Józef Dowbor-Muśnicki”

11 maj

11:30

Poznań

11 maja 2018 r. o godzinie 11:30 odbędzie się uroczysty chrzest tulipanów w Sali Lubrańskiego Collegium Minus Uniwersytetu Adama Mickiewicza przy ul. Wieniawskiego 1 w Poznaniu. Dwie odmiany tulipanów, wyhodowanych specjalnie dla uczczenia pamięci dowódców Powstania Wielkopolskiego, otrzymają nazwy: biały tulipan – „Generał Stanisław Taczak”, czerwony tulipan – „Generał Józef Dowbor – Muśnicki”. Kolory kwiatów […]

11 maja 2018 r. o godzinie 11:30 odbędzie się uroczysty chrzest tulipanów w Sali Lubrańskiego Collegium Minus Uniwersytetu Adama Mickiewicza przy ul. Wieniawskiego 1 w Poznaniu.

Dwie odmiany tulipanów, wyhodowanych specjalnie dla uczczenia pamięci dowódców Powstania Wielkopolskiego, otrzymają nazwy: biały tulipan – „Generał Stanisław Taczak”, czerwony tulipan – „Generał Józef Dowbor – Muśnicki”. Kolory kwiatów zostały dopasowane zgodnie z chronologią dowodzenia Powstaniem i tak, analogicznie do kolorystyki flagi Rzeczypospolitej Polskiej, biały tulipan otrzyma nazwę pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego – Generała Stanisława Taczaka, a czerwony – drugiego w kolejności dowodzącego Powstaniem – Generała Józefa Dowbora-Muśnickiego.

Chrzestnymi białego tulipana „Generał Stanisław Taczak” będą:

Pani Maria Mielcarzewicz – prezes Stowarzyszenia Rodzin Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wielkopolskiej i członek zarządu Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/19 oraz Pan Jerzy Gogołkiewicz – wnuk generała Stanisława Taczaka.

Chrzestni czerwonego tulipana „Generał Józef Dowbor – Muśnicki” to:

Pani Anna Grajek – inicjatorka i współorganizatorką budowy szkoły w Lusowie w latach 1993-1996, w której zorganizowała Muzeum Powstańców Wielkopolskich i ich Dowódców oraz Pan Wawrzyniec Wierzejewski – Prezes Zarządu Oddziału Wielkopolskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.

Co mają wspólnego z Powstaniem Wielkopolskim tulipany?

Okazuje się, że więcej, niż moglibyśmy się spodziewać. Ich chrzest wpisuje się w obyczaj nadawania nowym odmianom imion ważnych osobistości. Ale w naszej historii chodzi o coś więcej. Aby ją zrozumieć, przenieśmy się w czasy zaborów.

Na terenie zaboru pruskiego żyje Piotr Paliński. Po latach, rodzi się jego wnuk, który jako młody człowiek zostaje założycielem polskiego skautingu – Wincenty Wierzejewski. Wróćmy jednak do dziadka, bo to on jest kluczem do zrozumienia całej tej historii. Paliński był nauczycielem, redaktorem, katolickim pisarzem ludowym. Jego działalności nie da się streścić w jednym zdaniu.

Dość powiedzieć, że w założonym przez siebie piśmie dla dzieci, namawiał je do pisania i mówienia po polsku. Przeciwdziałał wpływom laickim i protestanckim wśród młodzieży i nauczycieli. Wreszcie zarzucono mu działalność antyrządową, ponieważ przetłumaczył z niemieckiego na polski jedną z książek. Wyrok sądu odebrał mu prawo wykonywania zawodu nauczyciela. W 1906 roku emigruje do Westfalii i osiada w Bochum. Ale nie przestał prowadzić działalności patriotycznej. Prowadzi pogadanki dla Polaków, pomaga mu w tym żona, ilustrując wystąpienia Palińskiego prezentacją przezroczy.

Władze pruskie ostatecznie zmuszają go do zamieszkania w Holandii. I tu historia Palińskiego zbiega się z uroczystością chrztu tulipanów. Paliński w 1913 roku napisał książkę „Kultura holenderskich roślin kwiatowych”. Kierował polskim oddziałem firmy ogrodniczej „P. Goemans i Syn”. W przedmowie pisał: „(…) dzieło niniejsze ma być zwykłym, krótkim drogowskazem w tych przypadkach, gdzie tego okoliczność wymaga, a głównem jego zadaniem: służyć Rodakom w kraju”. I tak opisywał, czego potrzebuje begonia, szczypiorek neapolitański czy tulipany.

Wyhodowane cebule tulipanów wysyłał do Polski, żeby wyrosły na ojczystej ziemi. Nadawał im jako pierwszy Polak patriotyczne nazwy: Kościuszko czy Sienkiewicz. W rodzinnych dokumentach zachował się list Henryka Sienkiewicza, w którym pisarz dziękuje za nadesłane rośliny i prowadzoną działalność patriotyczną.

W ten sposób historia zatacza koło. Chcąc oddać hołd dowódcom Powstania Wielkopolskiego w setną rocznicę jego wybuchu, wydało się naturalne, aby nazwać dwie nowe odmiany tulipanów wyhodowanych w Holandii, gdzie niegdyś przebywał Piotr Paliński, „Generał Stanisław Taczak” oraz „Generał Józef Dowbor-Muśnicki”.

Uroczystą ceremonię chrztu uświetni koncert w wykonaniu Pana Marcina Suszyckiego – koncertmistrza Filharmonii Poznańskiej oraz Pana Michała Francuza – oficjalnego pianisty Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, który zabrzmi w Sali Lubrańskiego
o godz. 12:00. W wykonaniu tych znakomitych muzyków usłyszymy utwory Ignacego Jana Paderewskiego: Menuet G-dur op.14 n.1 oraz Sonatę skrzypcową a-moll op.13.

Uroczystość poprzedzi XXII Wystawa tulipanów zorganizowana w westybulu Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, która otwarta będzie dla zwiedzających od 11 do 14 maja br., a jej uroczyste otwarcie nastąpi w piątek (11.05.2018 r.), o godz. 11.00.

Patronem Honorowym uroczystości Chrztu tulipanów oraz XXII Wystawy tulipanów jest Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marek Woźniak.

Na wszystkie powyżej opisane wydarzenia jest wstęp wolny.

CIEKAWOSTKA: w majówkę zapraszamy pod Pomnik Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu, gdzie można obejrzeć tulipany „Generał Stanisław Taczak” oraz „Generał Józef Dowbor-Muśnicki”, w pełnej krasie, które przy pomniku tworzą wzór flagi o barwach Rzeczypospolitej Polskiej.

 

VI. POZNAŃSKIE DYWANY KWIATOWE – POWSTAŃCZE TULIPANY

10-14 MAJA

Poznań

Układanie kwiatowego dywanu odbywa się w Poznaniu co roku, ale tym razem kolorowe kobierce kwiatowe utworzą wzór biało-czerwonej kokardy narodowej, złożonej z setek tysięcy główek tulipanów, który zajmie powierzchnię kilku tysięcy metrów kwadratowych. VI edycja „Poznańskich Dywanów Kwiatowych” została dedykowana bohaterom Powstania Wielkopolskiego z okazji 100. jubileuszu, jako wyraz czci i hołdu dla wszystkich bohaterów […]

Układanie kwiatowego dywanu odbywa się w Poznaniu co roku, ale tym razem kolorowe kobierce kwiatowe utworzą wzór biało-czerwonej kokardy narodowej, złożonej z setek tysięcy główek tulipanów, który zajmie powierzchnię kilku tysięcy metrów kwadratowych. VI edycja „Poznańskich Dywanów Kwiatowych” została dedykowana bohaterom Powstania Wielkopolskiego z okazji 100. jubileuszu, jako wyraz czci i hołdu dla wszystkich bohaterów zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Samorząd Województwa Wielkopolskiego w roku 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego współorganizuje VI edycję „Poznańskich Dywanów Kwiatowych” wraz ze Stowarzyszeniem Naukowo – Technicznym Inżynierów i Techników Ogrodnictwa (SITO) oddział w Poznaniu. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak oraz Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak.

Miejsce: park Adama Mickiewicza (mieszczący się przed Teatrem Wielkim, OPERĄ im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu). Kolorowe kobierce kwiatowe będzie można podziwiać w dniach od 10 do 14.05.2018 r. 

Pamięci majora Zbigniewa Gorzeńskiego-Ostroroga

11 lut

Godzina: 10:00

Lgów

15 lutego przypada 149. rocznica urodzin majora Zbigniewa Gorzeńskiego-Ostroroga, dowódcy Frontu Południowego Powstania Wielkopolskiego.

15 lutego przypada 149. rocznica urodzin majora Zbigniewa Gorzeńskiego-Ostroroga, dowódcy Frontu Południowego Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji w niedzielę 11 lutego br. o godz. 10.00 w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny we Lgowie, odprawiona zostanie msza rocznicowa z ceremoniałem wojskowym za duszę mjr. Gorzeńskiego oraz w 99. rocznicę podpisania rozejmu w Trewirze kończącego Powstanie Wielkopolskie.

Po mszy odbędzie się uroczystość patriotyczna na przykościelnym cmentarzu przy kwaterze Gorzeńskich.

Zapraszamy do wzięcia udziału w uroczystościach i oddania hołdu Bohaterowi Ziemi Jarocińskiej.

Rocznica zdobycia lotniska Ławica – Obchody!

5 sty

Godzina: 12:00

Poznań

Organizatorami obchodów są Klub Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Poznańskiego, Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP - Oddział Poznański oraz Port Lotniczy Poznań - Ławica Sp. z o.o.

Organizatorami obchodów są Klub Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Poznańskiego, Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP – Oddział Poznański oraz Port Lotniczy Poznań – Ławica Sp. z o.o.

W 1913 roku na terenach podmiejskiej wsi Ławica wybudowano lotnisko mające za zadanie pełnić funkcję wojskowego połączenia powietrznego. W jego otwarciu osobiście uczestniczył cesarz Wilhelm II Hohenzollern.

Ławica była ostatnim bastionem oporu Niemców w wyzwolonym przez Powstańców Wielkopolskich Poznaniu co wpłynęło na decyzję Dowództwa Głównego o wydania rozkazu zajęcia lotniska. W nocy z 5 na 6 stycznia 1919 roku w kierunku Ławicy wyruszył sformowany wcześniej oddział.

Akcją dowodził ppor. Andrzej Kopa, a w skład grupy powstańczej wchodziły trzy kompanie Służby Straży i Bezpieczeństwa, pięćdziesięcioosobowy oddział kawalerii, oddział Polskiej Organizacji Wojskowej zaboru pruskiego i służba sanitarna. Powstańcy dysponowali dwiema armatami, których zadaniem było wsparcie ogniem ataku powstańczego.

Atak poprzedzono wyłączeniem prądu i połączeń telefonicznych. Po ostrzale artyleryjskim (trafienia w wieżę kontroli lotów i koszary) nastąpił krótki, przeprowadzony w ciemności atak piechoty powstańczej, okupiony stratą jednego poległego. Kilkanaście minut wystarczyło, by opanować lotnisko. Nie bez znaczenia była też pomoc Polaków służących w ławickich oddziałach.

Konsekwencją wojskowych decyzji dowództwa było także zdobycie całego sprzętu lotniczego i sprawnych samolotów znajdujących się na lotnisku. Od stycznia 1919 roku powstańcy dysponowali również siłami powietrznymi, dającymi możliwość wykonywania lotów bombowych na terytorium wroga. Przykładem może być akcja odwetowa lotników wielkopolskich, którzy 9 stycznia wykonali lot bombowy na lotnisko we Frankfurcie na Odrą, zrzucając 36 bomb.

Przy starym terminalu lotniska Ławica (ul. Bukowska) zlokalizowano pomnik poświęcony wydarzeniom z 6 stycznia 1919 roku.

Uroczystości rocznicowe na Powązkach i pod Grobem Nieznanego Żołnierza

28 gru

Warszawa

W czwartek 28 grudnia 2017 roku tradycyjnie już oddamy hołd Bohaterom Powstania Wielkopolskiego w Warszawie.

W czwartek 28 grudnia 2017 roku tradycyjnie już oddamy hołd Bohaterom Powstania Wielkopolskiego w Warszawie.

O godz. 12.00 w Kościele oo. Dominikanów przy ul. Freta 10 odprawiona zostanie Msza święta w intencji Powstańców Wielkopolskich.

Bezpośrednio po mszy nastąpi złożenie wiązanek przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie zebrani goście przejadą na uroczystości na Wojskowe Powązki, by tam złożyć kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym Powstańców Wielkopolskich i Śląskich oraz na mogiłach.

Po uroczystościach Marszałek Województwa Wielkopolskiego złoży kwiaty przy Pomniku Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz w Kwaterze na Łączce.  
 

Ochody 99. Rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopoolskiego

27 gru

Poznań

W środę 27 grudnia 2017 roku w Poznaniu odbędą się centralne uroczystości poświęcone 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

W środę 27 grudnia 2017 roku w stolicy Wielkopolskiodbędą się centralne uroczystości poświęcone 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

W godzinach porannych w hołdzie dla powstańców zostaną złożone kwiaty od władz województwa w miejscach pamięci: na Cmentarzu Górczyńskim i na Junikowie, pod Hotelem Royal, pod pomnikiem Stanisława Mikołajczyka, przy głazie na Cytadeli oraz pod tablicą pamiątkową Franciszka Ratajczaka.

Główne uroczystości przy pomniku Powstańców Wielkopolskich poprzedzi chwila zadumy przy grobie generała Stanisława Taczaka. O godz. 10.15 tradycyjnie w asyście harcerzy złożone zostaną kwiaty i zapalony znicz na mogile pierwszego dowódcy Powstania na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan.

O godz. 11.00 przy pomniku Powstańców Wielkopolskich rozpoczną się centralne uroczystości 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

W uroczystościach wezmą udział grupy rekonstrukcyjne oraz harcerze Chorągwi Wielkopolskiej Związku Harcerstwa Polskiego.

Po uroczystościach zebrani goście przejdą w pochodzie na Mszę świętą w intencji powstańców do poznańskiego Kościoła Farnego, którą o godz. 12.45. będzie koncelebrował Jego Ekscelencja  Ksiądz Biskup Grzegorz Balcerek.

W trakcie pochodu zostaną złożone wspólne wiązanki kwiatów pod tablicami pamiątkowymi: Dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego oraz przy pomniku 15. Pułku Ułanów Poznańskich.

PLAC WOLNOŚCI

Od godz. 16.00 zapraszamy na Plac Wolności.

W zaaranżowanym obozie powstańczym wzorem lat ubiegłych powstanie studio fotograficzne, gdzie dzięki technologii GreenBox, znanej z produkcji filmowych, każdy chętny zostanie umieszczony na oryginalnej fotografii z lat Powstania. Na specjalnie przygotowanym stanowisku będzie możliwość zaistnienia w towarzystwie prawdziwych Powstańców.

Każda z osób biorących udział w obchodach będzie miała możliwość stworzenia swojej własnej pamiątki w formie fotografii drukowanej przez tzw. fotobudkę. Zdjęcie będzie przygotowane w specjalnym rocznicowym layoucie.

Ponadto do dyspozycji odwiedzających Plac przygotujemy również postacie trzech bohaterów Powstania – Stanisława Taczaka, Józefa Dowbora-Muśnickiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego. Będą to naturalnych wymiarów podświetlone figury, z którymi będzie można zrobić sobie zdjęcie przy pomocy na przykład telefonu komórkowego. Przybywających będzie witał interaktywny hologram Powstańca.

Specjalny ekran diodowy pomoże się zorientować w tym, co aktualnie będzie się działo na Placu. Pojawią się również obrazy wydarzeń z minionych obchodów.

Wszystkich gości zapraszamy na rozgrzewającą grochówkę oraz specjalnie z okazji obchodów wypieczony „chleb powstańczy” z pamiątkową opaską rocznicową.

Na Placu Wolności nie zabraknie też nowych atrakcji:

ESCAPE ROOM – gra pod nazwą „Skaut”
Teren gry odgrodzony będzie imitacją zasieków. Chętni do udziału w grze otrzymają przepustkę pozwalającą na wejście do jednego ze specjalnych namiotów w magazynie polowym. Po okazaniu przepustki wartownikowi, gracz ruszy na misję polegającą na ucieczce z obozu i zdobyciu broni dla Powstańców. Czas na wykonanie zadania to 10 minut. Dobra zabawa gwarantowana.

Na Placu pojawi się również replika pojazdu pancernego ERHARDT z 1919 roku oraz jej rekonstruktor Pan Stanisław Ornoch. ERHARDT to replika cennej zdobyczy powstańczej sprzed blisko 100 lat, historyczna gwiazda tegorocznego obozu powstańczego. Replika wśród znawców i miłośników pamięci o Powstaniu cieszy się ogromnym zainteresowaniem i wzbudza uznanie dla jej twórcy za tak precyzyjne odtworzenie pojazdu, który został odbity przez Powstańców w Budzyniu w roku 1919 r.

Działać będzie także poczta powstańcza, obsługiwana przez rekonstruktorów, gdzie za darmo będzie można wysłać kartkę z reprodukcją obrazu Leona Prauzińskiego i okolicznościową pieczęcią.

Nie zabraknie, prezentowanych już w części w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego, makiet z klocków LEGO autorstwa Bartosza Borowiaka. Zobaczymy zdobycie Ławicy, przyjazd Mistrza Paderewskiego oraz Hotel Bazar. Wystawie towarzyszył będzie film przedstawiający ożywione elementy makiet.

Kolejny już raz do współpracy zaprosiliśmy Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu. W okolicach Placu Wolności (Muzeum Narodowe) stanie krwiobus oznaczony powstańczym banerem. W godzinach od 12:00 do 17:00 w hołdzie bohaterom powstańczych dni będzie można oddać szczególnie cenny dar – swoją krew. W ubiegłym roku krwiobus odwiedziły 32 osoby, z których 26 oddało krew. W sumie pobrano 11,7 l krwi.

BIEG Powstania Wielkopolskiego

Około 1500 biegaczy weźmie udział w biegu organizowanym przez Stowarzyszenie „Bieg Powstania Wielkopolskiego”.

Bieg na dystansie 10 km wystartuje z poznańskiego Placu Wolności 27 grudnia o godz. 19.00 a jego trasa będzie wiodła wśród miejsc związanych z Powstaniem: m.in. oprócz Pl. Wolności, ulice Ratajczaka i Taczaka, Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan oraz hotel Bazar. Uczestnicy oprócz rywalizacji stricte sportowej wezmą udział w swoistej ścieżce edukacyjnej mającej za zadanie przybliżenie tego niedocenianego wydarzenia historycznego. Na trasie pojawią się atrakcje i rekonstruktorzy. Bieg ma na celu propagowanie wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim, krzewienie postaw patriotycznych – szczególnie wśród młodzieży oraz budowanie świadomości o chlubnej historii Wielkopolan i Polaków
oraz propagowanie zdrowego stylu życia.  Trasa biegu będzie posiadać atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

KONCERT


Wieczorem o godz. 19.00 w Auli poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza odbędzie się Koncert z okazji 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Wystąpi Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki pod dyrekcją Macieja Wielocha. W programie znajdą się m.in. pieśni powstańcze oraz najpiękniejsze polskie kolędy.

 

APEL MARSZAŁKA:

Szanowni Państwo,

bądźmy razem– my, współcześni Wielkopolanie, dumni spadkobiercy architektów polskiej niepodległości sprzed 99 lat,

zwycięskich Powstańców Wielkopolskich 1918/1919. Nie to jest najważniejsze, jak definiujemy dziś słowo patriotyzm.

To nasze czyny są ważne. I ważna jest pamięć o naszym wspólnym dziedzictwie, źródle dumy i ogromnym zobowiązaniu. Powstanie Wielkopolskie jest wciąż aktualnym i mocnym przesłaniem kierowanym do nas wszystkich.

Nasi przodkowie pokazali, że wolność jest warta ofiary życia, dla dobrej, wspólnej przyszłości następnych pokoleń. 

My wciąż uczymy się, jak ją rozumieć, cenić i pielęgnować. 27 grudnia oddajmy hołd naszym wielkopolskim Bohaterom, którzy ją wywalczyli, dla nas!

Marek Woźniak

Marszałek Województwa Wielkopolskiego


 

Widowisko historyczne – Bitwa pod wiatrakami

26 gru

Osieczna

Widowisko historyczne "Bitwa pod wiatrakami", to rekonstrukcja zwycięskiej bitwy, jaką stoczyli Powstańcy Wielkopolscy w Osiecznej. Serdecznie zapraszamy na tegoroczną edycję.

Widowisko historyczne „Bitwa pod wiatrakami”, to rekonstrukcja zwycięskiej bitwy, jaką stoczyli Powstańcy Wielkopolscy w Osiecznej. Serdecznie zapraszamy na tegoroczną edycję. Widowisko odbędzie się 26 grudnia 2017.

Program wydarzenia:

Od 14.00


– prezentacja uzbrojenia z okresu I Wojny Światowej
– prezentacja sprzętu wojskowego
– szpital polowy z pełnym wyposażeniem
– kuchnia polowa: grochówka wojskowa
– punkt żywności: wydawanie chleba
– poczta powstańcza
– materiały promocyjne z opisem bitwy

Od 15.00


– złożenie kwiatów pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich
– oficjalne otwarcie i przywitanie gości
– rekonstrukcja Bitwy pod wiatrakami z 11.01.1919
– zakończenie: pokaz fajerwerków

Miejsce: Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej

Wstęp wolny.
 

Przyjazd Mistrza Ignacego J. Paderewskiego

26 gru

Poznań

Powitanie Ignacego J. Paderewskiego.

26 grudnia o godzinie 16.00 na Dworcu Letnim w Poznaniu tradycyjnie odbędzie się inscenizacja powitania Ignacego J. Paderewskiego.  Ma przypominać entuzjazm z jakim poznaniacy przywitali Wielkiego Polaka. Ogromne tłumy wysłuchały jego przemówienia. Następnego dnia wybuchło Powstanie Wielkopolskie.  


W tym roku na Dworcu Letnim Paderewskiego powitają Orkiestra Miasta Poznania przy MPK, Zespół Instrumentów Dętych „Poznań Brass” oraz Poznański Chór Nauczycieli im. I.J. Paderewskiego. Zapraszamy wszystkich do wspólnego odśpiewania pieśni patriotycznych, a z racji świątecznego czasu, również kolęd. Śpiewem pokieruje Ryszard Łuczak. Całość poprowadzi znany aktor Andrzej Lajborek, a w postać Paderewskiego wcieli się Edmund Dudziński.


Zakończeniem inscenizacji będzie wycieczka zabytkowym składem kolejowym z parowozem na trasie Poznań – Swarzędz – Poznań. W trakcie wycieczki będzie okazja, by zrobić sobie selfie z Mistrzem! Bilety na ten przejazd w cenie 5 zł można kupować w kasie na Dworcu Letnim. Liczba miejsc jest ograniczona.


W Swarzędzu dodatkową atrakcją będzie powitanie Ignacego Paderewskiego oraz podróżnych, przygotowane przez władze miasta, a potem widowiskowe przetoczenie parowozu. Wycieczka potrwa godzinę. Planowany powrót do Poznania o godzinie 18.07. 

Msza święta za Ojczyznę i Powstańców Wielkopolskich

19 gru

Zielona Góra

Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 Koło nr 5 im. gen. broni Józefa Dowbor-Muśnickiego w Zielonej Górze zaprasza na obchody 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 Koło nr 5 im. gen. broni Józefa Dowbor-Muśnickiego w Zielonej Górze informuje, że wzorem lat poprzednich, w dniu 19 grudnia 2017 r. (wtorek) o godz. 10.00. w Kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Zielonej Górze odprawiona zostanie Msza święta za Ojczyznę i Powstańców Wielkopolskich z okazji 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Mszę świętą za Powstańców Wielkopolskich odprawi ks. prałat  Jan Pawlak, kapelan Towarzystwa.

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Zielonej Góry i okolic! Po Mszy św. o godz. 11.00 odbędzie się z inicjatywy Oddziału Lubuskiego TPPW 1918-1919 oraz Koła w Zielonej Górze spotkanie patriotyczne, podczas którego nastąpi uroczyste wciągnięcie flagi państwowej, zapalenie znicza przez dzieci pod tablicą pamiątkową i  złożenie kwiatów pod pomnikiem „Dobosza Powstania Wielkopolskiego” przy placu Powstańców Wielkopolskich 1.

Liczymy na udział mieszkańców we Mszy św. i Spotkaniu Patriotycznym upamięniających współtwórców Polskiej Niepodległości!

Jednocześnie informujemy, że:

–  w środę 27. grudnia 2017 r., w 99. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Aliny 17 o godz. 9.00 odprawiona zostanie klasyczna Msza św. po łacinie w kaplicy Narodzenia N.M.P., zaś o godzinie 17.30 w kościele głównym odprawione zostaną „Wypominki Powstańcze” i Msza św. za Powstańców Wielkopolskich o godzinie 18.00.

Nabożeństwom przewodniczyć będą: rano ks. Damian Kołodziej a wieczorem ks. prał. Jan Pawlak – kapelan Koła nr 5 TPPW 1918-1919 im. gen. broni Józefa Dowbor-Muśnickiego w Zielonej Górze.

– tego samego dnia o godz. 11.30 odbędzie się z inicjatywy Oddziału Lubuskiego TPPW 1918-1919 oraz naszego Koła spotkanie patriotyczne na cmentarzu przy ul. Wrocławskiej (starym), podczas którego nastąpi zapalenie znicza, odegranie „Roty” i złożenie kwiatów pod obeliskiem „Bohaterom Powstania Wielkopolskiego”, a o godzinie 12.00 odbędzie się na tym samym cmentarzu akcja „Znicz na grobie Powstańca Wielkopolskiego”.

Uroczystościom 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Zielonej Górze patronują: Ordynariusz Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej ks. bp Tadeusz Lityński, Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Polak i Prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki.

Poznański sposób na niepodległość

9 lis

Poznań

PTPN zaprasza na kolejne wykłady otwarte

W czwartek, 9 listopada o godz. 18 wykład „Duch Naczelnika jest  z nami…” – Obchody rocznicy kościuszkowszkiej w Poznańskiem (1917) wygłosi prof. UAM dr hab. Magdalena Piotrowska (Wydział Filiologi Polskiej i Klasycznej)

Kolejny, w czwartek 23 listopada, także o godz. 18 – „Dwór ostoją polskości? Siedziby ziemiańskie w Wielkim Księstwie Poznańskim” wygłosi dr Kamila Kłudkiewicz z Instytutu Historii Sztuki UAM.

Wszystkie wykłady w ramach cyklu odbywają się w Sali Posiedzeń PTPN (wejście przez dziedzieniec przy ul. S. Mielżyńskiego 27/29 w Poznaniu. Wstęp wolny.

Cykl wykładów otwartych odbywa się w ramach Obchodów 100. Rocznicy Powstania Wielkopolskiego pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka.

Zapraszamy!

„Wielkopolska i galicyjska Wiosna Ludów…”

26 paź

Poznań

PTPN zaprasza na wykład poświęcony Wiośnie Ludów także na terenie Wielkopolski.

Wykład pn. „Wielkopolska i galicyjska Wiosna Ludów. Powstania czy rewolucje?” wygłosi dr hab. Damian Szymczak z Instytutu Historii UAM. Spotkanie odbędzie się 26 października o godzinie 18:00 w Sali Posiedzeń PTPN przy ul. Mielżyńskiego.

Wieloletni projekt pt. „Poznański sposób na niepodległość”, w ramach którego odbędzie się wykład, patronatem honorowym objęli Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak oraz Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak. Patronat medialny sprawują: TVP3 Poznań, Radio Poznań oraz Poznański Informator Kulturalny, Sportowy i Turystyczny IKS. Wydarzenie współfinansowane ze środków Miasta Poznania.

Wstęp wolny.

Msza św. za gen. J. Dowbor-Muśnickiego

22 paź

Zielona Góra

Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego, Koło NR 5 Zielona Góra, zaprasza na mszę za gen. broni Józefa Dowbor-Muśnickiego.

Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 Koło NR 5 Zielona Góra zaprasza do uczestnictwa we Mszy Świętej za gen. broni Józefa Dowbor-Muśnickiego, drugiego dowódcę Powstania Wielkopolskiego z okazji 150 rocznicy Jego urodzin i 80 rocznicy Jego śmierci.

Msza zostanie odprawiona w niedzielę 22.10.2017 r. o godzinie 10.30 w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze przy ulicy Aliny 17.

„Bić się czy nie bić…”

5 paź

Poznań

Kolejny wykład w ramach projektu "Poznański sposób na niepodległość" odbędzie się już w najbliższy czwartek 5.10.

PTPN zaprasza na wykład pt. „Bić się czy nie bić? Wielkopolanie wobec powstań narodowych 1830-1831 i 1863-1864” organizowany w ramach wieloletniego projektu „Poznański sposób na niepodległość”. Wykład wygłosi dr hab. Maksymilian Stanulewicz z Wydziału Prawa i Administracji UAM.

Spotkanie odbędzie się 5 października o godzinie 18:00 w Sali Posiedzeń PTPN przy ul. Mielżyńskiego.

Tradycyjnie już wykładowi towarzyszyć będzie wystawa przygotowana przez pracowników Biblioteki PTPN, związana z tematem prelekcji.

Wstęp wolny.

Patronat honorowy nad projektem objęli Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak oraz Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak. Patronat medialny: TVP3 Poznań, Radio Poznań oraz Poznański Informator Kulturalny, Sportowy i Turystyczny IKS. Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Miasta Poznania.

„Tuż za kordonem…”

19 wrz

Poznań

Drugi wrześniowy wykład organizowany przez PTPN zatytułowany został "Tuż za kordonem. Mieszkańcy Wielkiego Księstwa Poznańskiego i Królestwa Kongresowego".

W sali posiedzeń PTPN o godzinie 18:00 rozpocznie się wykład „Tuż za kordonem. Mieszkańcy Wielkiego Księstwa Poznańskiego i Królestwa Kongresowego”. Spotkanie poprowadzi prof. UAM dr hab. Jacek Schmidt (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM).

Wstęp wolny. Patronat honorowy nad wieloletnim projektem „Poznański sposób na niepodległość” objęli: Marszałek Województwa Wielkopolskiego i Prezydent Miasta Poznania, a patronat medialny sprawują: TVP3 Poznań, Radio Poznań oraz Poznański Informator Kulturalny, Sportowy i Turystyczny IKS. Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Miasta Poznania.

Pierwszy z wrześniowych wykładów otwartych

7 wrz

Poznań

Od września, po wakacyjnej przerwie, Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk wraca do wykładów otwartych w ramach wieloletniego projektu „Poznański sposób na niepodległość”.

Hakatyzm. Niemiecki nacjonalizm w Wielkopolsce 1894-1918”  to wykład o owianej złą sławą niemieckiej organizacji nacjonalistycznej, działającej od 1894 r. we wschodnich prowincjach Prus. Hakata, czyli utworzony w 1894 r. Niemiecki Związek Marchii Wschodniej, jest czasem mylony z Królewską Komisją Osadniczą, utworzoną w 1886 r. i będącą pruską instytucją państwową. Hakatyści nie byli niemieckimi urzędnikami, lecz członkami stowarzyszenia, które uznawało pruską politykę germanizacyjną za zbyt ugodową i zmienną. Kim zatem byli hakatyści, jakie głosili idee, w jaki sposób je upowszechniali, a przede wszystkim – jaki był ich stosunek do prowadzonej przez władze państwowe polityki wobec Polaków, zwanej polityką germanizacyjną?

Wykład poprowadzi prof. UZ dr hab. Olgierd Kiec (Instytut Politologii Uniwersytet Zielonogórski) – absolwent UAM w Poznaniu, profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego i autor publikacji o dziejach polsko-niemieckiego pogranicza w XIX i XX wieku.

Wykładowi towarzyszyć będzie wystawa pt. „Poznań i Wielkopolska w obiektywie niemieckiego Poznańczyka”. W ramach wystawy pokazane zostaną oryginalne fotografie Poznania i Wielkopolski około roku 1911. Zdjęcia, które zgromadził w swoim albumie nieznany z nazwiska poznański Niemiec, nie były dotąd wykorzystywane w literaturze i nie są znane szerszej publiczności.

Sala Posiedzeń PTPN godz. 18:00 – wstęp wolny. Patronat honorowy nad wieloletnim projektem „Poznański sposób na niepodległość” objęli: Marszałek Województwa Wielkopolskiego i Prezydent Miasta Poznania, a patronat medialny sprawują: TVP3 Poznań, Radio Poznań oraz Poznański Informator Kulturalny, Sportowy i Turystyczny IKS. Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Miasta Poznania.

Ostatni z cyklu czterech letnich spacerów edukacyjnych po Poznaniu w ramach wieloletniego projektu „Poznański sposób na niepodległość”.

19 sie

Poznań

Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk zaprasza na spacer edukacyjny.

Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk zaprasza na ostatni z cyklu czterech letnich spacerów edukacyjnych po Poznaniu w ramach wieloletniego projektu „Poznański sposób na niepodległość”, który zacznie się w sobotę 19 sierpnia 2017 r. o godz. 11.00 i poświęcony będzie władzom miasta i pruskiej administracji w XIX wieku. Poprowadzi go prof. dr hab. Ryszard Grzesik (Instytut Slawistyki PAN). Zbiórka uczestników spaceru odbędzie się na Starym Rynku przed Ratuszem.

Bieżące informacje o letnich spacerach zamieszczane są na profilu facebookowym PTPN. Serdecznie zapraszamy – to naprawdę ciekawy sposób na spędzenie sobotniego przedpołudnia!

Patronat honorowy nad wieloletnim projektem „Poznański sposób na niepodległość” objęli: Marszałek Województwa Wielkopolskiego i Prezydent Miasta Poznania, a patronat medialny sprawują: TVP3 Poznań, Radio Poznań oraz Poznański Informator Kulturalny, Sportowy i Turystyczny IKS. Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Miasta Poznania.

Dołącz do wydarzenia

Rodacy!
Ogłaszamy wielką
mobilizację!
19-20.05.2018 Międzynarodowe Pokazy Lotnicze - Poznań Air Show
z okazji 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego
Dołącz do wydarzenia
na Facebook
Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 77 40