Strona główna

Menu

O Garnizonie Poznań i jego historii - Powstanie Wielkopolskie

Obchody Rocznicy Powstania: O Garnizonie Poznań i jego historii

Miejsce obchodów Rocznicy Powstania: Poznań

Data obchodów Rocznicy Powstania: 2013-05-29

Historia garnizonu poznańskiego w II Rzeczypospolitej to temat spotkania z dr Bartoszem Kruszyńskim, autorem wydawnictwa Garnizon Poznań w II Rzeczypospolitej. Wojsko w życiu miasta. Spotkanie odbędzie się 29 maja 2013 r. (środa] o godz. 16.00 w Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu Odwach – Stary Rynek 3 (wstęp wolny).

Dr Bartosz Kruszyński jest autorem pierwszej monografii poświęconej historii garnizonu poznańskiego w II Rzeczypospolitej. Jest to efekt wieloletnich prac badawczych autora oraz jego naukowej pasji. Źródła, szczególnie te ikonograficzne, ale także informacje prasowe z epoki i zachowane pamiątki, są podstawą barwnej opowieści, uzupełnionej publikowanym po raz pierwszy kalendarium garnizonu w okresie 1921-1939.

Dr Bartosz Kruszyński jest historykiem wojskowości i analitykiem zagadnień bezpieczeństwa międzynarodowego. Pracuje w Zakładzie Historii Wojskowej Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Do chwili obecnej opublikował kilkadziesiąt artykułów o tematyce historyczno-wojskowej, bezpieczeństwa międzynarodowego oraz książki: To, co po Tobie mam najdroższego, a co jest nasze. Biografia ppłk. Zbigniewa Kiedacza (2004), w 2010 r.,  Poznańczycy w wojnie polsko-bolszewickiej 1919 1921 (nagroda Biblioteki Raczyńskich za najlepszą książkę lata 2010). W 2011 r. wydał książkę pt. Kariery oficerów w II Rzeczypospolitej, oraz publikację pt. Udział sił zbrojnych USA w konfliktach w Iraku i Afganistanie największych wojnach przełomu XX/XXI wieku (na podstawie źródeł i opracowań amerykańskich).

Organizatorem spotkania z dr Bartoszem kruszyńskim jest Komisja Historyczna Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Wielkopolskie Muzeum Walk Niepodległościowych w Poznaniu. 

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84