Strona główna

Menu

„O Powstaniu Wielkopolskim Opowieść” - Powstanie Wielkopolskie

Obchody Rocznicy Powstania: "O Powstaniu Wielkopolskim Opowieść"

Miejsce obchodów Rocznicy Powstania: Żerków

Data obchodów Rocznicy Powstania: 2016-12-27

Żerkowskie obchody 98. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego zainicjowane zostały odezwą, w której prezes Koła Żerków Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego Robert Rogacki zwrócił się do mieszkańców ziemi żerkowskiej, o uczczenie rocznicy wybuchu zwycięskiego zrywu wywieszeniem flag narodowych. Apel został zamieszczony na portalu miejskim Żerkowa oraz wszystkich parafii na terenie gminy.

Główne obchody rozpoczęły się o godz. 12.00 na rynku w Żerkowie, gdzie pod Pomnikiem Poległych złożono kwiaty i zapalono znicze. W uroczystości wzięły udział władze samorządowe z Burmistrzem Miasta i Gminy Żerków Jackiem Jędraszczykiem na czele, członkowie Koła Żerków Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego oraz poczty sztandarowe i delegacje Ochotniczych Straży Pożarnych, Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Żerkowie, harcerzy, szkół oraz organizacji z terenu gminy.

Po części oficjalnej wystąpili uczniowie ze Szkoły Podstawowej w montażu słowno-muzycznym pt. „O Powstaniu Wielkopolskim Opowieść”. Z inicjatywy władz miejskich, zgromadzone delegacje oraz mieszkańcy otrzymali rozety powstańcze, rozdawane przez uczennice żerkowskiego Gimnazjum.

Ciąg dalszy obchodów miał miejsce na cmentarzu przykościelnym w Lgowie, gdzie na mogile spoczywającego tam dowódcy Frontu Południowego Powstania Wielkopolskiego majora Zbigniewa Ostroróg-Gorzeńskiego złożono wiązanki kwiatów. Znakomitą oprawę obchodów czyniły flagi narodowe i powstańcze proporce wywieszone na instytucjach i wielu domach oraz liczny udział mieszkańców w uroczystościach, czym ziemia żerkowska zamanifestowała swą żywą pamięć o bohaterach zwycięskiego zrywu.

 

Foto: Ewa Graczyk

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84