Strona główna

Menu

Obchody w Poznaniu i stolicy - Powstanie Wielkopolskie

Obchody Rocznicy Powstania: Obchody w Poznaniu i stolicy

Miejsce obchodów Rocznicy Powstania: Poznań, Warszawa

Data obchodów Rocznicy Powstania: 2012-12-27

W dniu 27 grudnia 2012 w stolicy Wielkopolski odbyły się uroczystości poświęcone 94. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Tradycyjnie w hołdzie powstańców  złożono kwiaty od władz województwa w miejscach pamięci:  na Cmentarzu Górczyńskim i na Junikowie, pod Hotelem Royal, pod pomnikiem Stanisława Mikołajczyka oraz przy głazie na poznańskiej Cytadeli. Główne uroczystości pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich poprzedziła chwila pamięci przy grobie pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego generała Stanisława Taczaka. Na jego mogile na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan władze województwa, miasta i powiatu złożyły wiązanki kwiatów.

Centralne uroczystości rozpoczęły się przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich o godz.11.00. Udział w nich wzięli przedstawiciele władz, zaproszeni goście, a także reprezentacje licznych stowarzyszeń i organizacji z pocztami sztandarowymi, harcerze, uczniowie szkół i oczywiście Wielkopolanie. Po uroczystościach zebrani goście przeszli w pochodzie na Mszę świętą w intencji powstańców do poznańskiej fary.

W trakcie pochodu złożono wiązanki kwiatów pod tablicami: Franciszka Ratajczaka,  Dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego oraz przy Pomniku 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Po mszy świętej spotkaliśmy się  na Placu Wolności by wspomnieć generała Józefa Dowbora-Muśnickiego.

28 grudnia tradycyjnie już oddaliśmy hołd bohaterom powstania w stolicy Polski. O godz. 11.00. odprawiona została msza święta w intencji Powstańców. O godz. 13.00 rozpoczęła się uroczystość przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, z udziałem przedstawicieli władz, zaproszonych gości, harcerzy, pocztów sztandarowych  a także członków  Warszawskiego Klubu Wielkopolan. Po uroczystościach zebrani goście przejechali na Wojskowe Powązki by tam złożyć wiązanki pod pomnikiem upamiętniającym Powstańców Wielkopolskich i Śląskich oraz na mogiłach.

Organizatorem uroczystych obchodów jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego. 

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84