Strona główna

Menu

Ochody 99. Rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopoolskiego - Powstanie Wielkopolskie

Obchody Rocznicy Powstania: Ochody 99. Rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopoolskiego

Miejsce obchodów Rocznicy Powstania: Poznań

Data obchodów Rocznicy Powstania: 2017-12-27

W środę 27 grudnia 2017 roku w stolicy Wielkopolskiodbędą się centralne uroczystości poświęcone 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

W godzinach porannych w hołdzie dla powstańców zostaną złożone kwiaty od władz województwa w miejscach pamięci: na Cmentarzu Górczyńskim i na Junikowie, pod Hotelem Royal, pod pomnikiem Stanisława Mikołajczyka, przy głazie na Cytadeli oraz pod tablicą pamiątkową Franciszka Ratajczaka.

Główne uroczystości przy pomniku Powstańców Wielkopolskich poprzedzi chwila zadumy przy grobie generała Stanisława Taczaka. O godz. 10.15 tradycyjnie w asyście harcerzy złożone zostaną kwiaty i zapalony znicz na mogile pierwszego dowódcy Powstania na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan.

O godz. 11.00 przy pomniku Powstańców Wielkopolskich rozpoczną się centralne uroczystości 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

W uroczystościach wezmą udział grupy rekonstrukcyjne oraz harcerze Chorągwi Wielkopolskiej Związku Harcerstwa Polskiego.

Po uroczystościach zebrani goście przejdą w pochodzie na Mszę świętą w intencji powstańców do poznańskiego Kościoła Farnego, którą o godz. 12.45. będzie koncelebrował Jego Ekscelencja  Ksiądz Biskup Grzegorz Balcerek.

W trakcie pochodu zostaną złożone wspólne wiązanki kwiatów pod tablicami pamiątkowymi: Dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego oraz przy pomniku 15. Pułku Ułanów Poznańskich.

PLAC WOLNOŚCI

Od godz. 16.00 zapraszamy na Plac Wolności.

W zaaranżowanym obozie powstańczym wzorem lat ubiegłych powstanie studio fotograficzne, gdzie dzięki technologii GreenBox, znanej z produkcji filmowych, każdy chętny zostanie umieszczony na oryginalnej fotografii z lat Powstania. Na specjalnie przygotowanym stanowisku będzie możliwość zaistnienia w towarzystwie prawdziwych Powstańców.

Każda z osób biorących udział w obchodach będzie miała możliwość stworzenia swojej własnej pamiątki w formie fotografii drukowanej przez tzw. fotobudkę. Zdjęcie będzie przygotowane w specjalnym rocznicowym layoucie.

Ponadto do dyspozycji odwiedzających Plac przygotujemy również postacie trzech bohaterów Powstania – Stanisława Taczaka, Józefa Dowbora-Muśnickiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego. Będą to naturalnych wymiarów podświetlone figury, z którymi będzie można zrobić sobie zdjęcie przy pomocy na przykład telefonu komórkowego. Przybywających będzie witał interaktywny hologram Powstańca.

Specjalny ekran diodowy pomoże się zorientować w tym, co aktualnie będzie się działo na Placu. Pojawią się również obrazy wydarzeń z minionych obchodów.

Wszystkich gości zapraszamy na rozgrzewającą grochówkę oraz specjalnie z okazji obchodów wypieczony „chleb powstańczy” z pamiątkową opaską rocznicową.

Na Placu Wolności nie zabraknie też nowych atrakcji:

ESCAPE ROOM – gra pod nazwą „Skaut”
Teren gry odgrodzony będzie imitacją zasieków. Chętni do udziału w grze otrzymają przepustkę pozwalającą na wejście do jednego ze specjalnych namiotów w magazynie polowym. Po okazaniu przepustki wartownikowi, gracz ruszy na misję polegającą na ucieczce z obozu i zdobyciu broni dla Powstańców. Czas na wykonanie zadania to 10 minut. Dobra zabawa gwarantowana.

Na Placu pojawi się również replika pojazdu pancernego ERHARDT z 1919 roku oraz jej rekonstruktor Pan Stanisław Ornoch. ERHARDT to replika cennej zdobyczy powstańczej sprzed blisko 100 lat, historyczna gwiazda tegorocznego obozu powstańczego. Replika wśród znawców i miłośników pamięci o Powstaniu cieszy się ogromnym zainteresowaniem i wzbudza uznanie dla jej twórcy za tak precyzyjne odtworzenie pojazdu, który został odbity przez Powstańców w Budzyniu w roku 1919 r.

Działać będzie także poczta powstańcza, obsługiwana przez rekonstruktorów, gdzie za darmo będzie można wysłać kartkę z reprodukcją obrazu Leona Prauzińskiego i okolicznościową pieczęcią.

Nie zabraknie, prezentowanych już w części w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego, makiet z klocków LEGO autorstwa Bartosza Borowiaka. Zobaczymy zdobycie Ławicy, przyjazd Mistrza Paderewskiego oraz Hotel Bazar. Wystawie towarzyszył będzie film przedstawiający ożywione elementy makiet.

Kolejny już raz do współpracy zaprosiliśmy Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu. W okolicach Placu Wolności (Muzeum Narodowe) stanie krwiobus oznaczony powstańczym banerem. W godzinach od 12:00 do 17:00 w hołdzie bohaterom powstańczych dni będzie można oddać szczególnie cenny dar – swoją krew. W ubiegłym roku krwiobus odwiedziły 32 osoby, z których 26 oddało krew. W sumie pobrano 11,7 l krwi.

BIEG Powstania Wielkopolskiego

Około 1500 biegaczy weźmie udział w biegu organizowanym przez Stowarzyszenie „Bieg Powstania Wielkopolskiego”.

Bieg na dystansie 10 km wystartuje z poznańskiego Placu Wolności 27 grudnia o godz. 19.00 a jego trasa będzie wiodła wśród miejsc związanych z Powstaniem: m.in. oprócz Pl. Wolności, ulice Ratajczaka i Taczaka, Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan oraz hotel Bazar. Uczestnicy oprócz rywalizacji stricte sportowej wezmą udział w swoistej ścieżce edukacyjnej mającej za zadanie przybliżenie tego niedocenianego wydarzenia historycznego. Na trasie pojawią się atrakcje i rekonstruktorzy. Bieg ma na celu propagowanie wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim, krzewienie postaw patriotycznych – szczególnie wśród młodzieży oraz budowanie świadomości o chlubnej historii Wielkopolan i Polaków
oraz propagowanie zdrowego stylu życia.  Trasa biegu będzie posiadać atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

KONCERT


Wieczorem o godz. 19.00 w Auli poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza odbędzie się Koncert z okazji 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Wystąpi Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki pod dyrekcją Macieja Wielocha. W programie znajdą się m.in. pieśni powstańcze oraz najpiękniejsze polskie kolędy.

 

APEL MARSZAŁKA:

Szanowni Państwo,

bądźmy razem– my, współcześni Wielkopolanie, dumni spadkobiercy architektów polskiej niepodległości sprzed 99 lat,

zwycięskich Powstańców Wielkopolskich 1918/1919. Nie to jest najważniejsze, jak definiujemy dziś słowo patriotyzm.

To nasze czyny są ważne. I ważna jest pamięć o naszym wspólnym dziedzictwie, źródle dumy i ogromnym zobowiązaniu. Powstanie Wielkopolskie jest wciąż aktualnym i mocnym przesłaniem kierowanym do nas wszystkich.

Nasi przodkowie pokazali, że wolność jest warta ofiary życia, dla dobrej, wspólnej przyszłości następnych pokoleń. 

My wciąż uczymy się, jak ją rozumieć, cenić i pielęgnować. 27 grudnia oddajmy hołd naszym wielkopolskim Bohaterom, którzy ją wywalczyli, dla nas!

Marek Woźniak

Marszałek Województwa Wielkopolskiego


 

Ochody 99. Rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopoolskiego

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84