Strona główna

Menu

Pamięci Józefa Balcerzaka - Powstanie Wielkopolskie

Obchody Rocznicy Powstania: Pamięci Józefa Balcerzaka

Miejsce obchodów Rocznicy Powstania: Drążno

Data obchodów Rocznicy Powstania: 2015-01-04

W dniu 4.01.2015r. w przeddzień Gminnych uroczystości 96. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Mroczy, delegacja członków mroteckiego Koła TPPW 1918/1919 im. ppor. Franciszka Borzycha złożyła wiązankę kwiatów w Drążnie na Głazie wraz z Tablicą memoratywną – upamiętniającym miejsce śmierci Powstańca Wielkopolskiego z Nakła nad Not. Józefa Balcerzaka.

W skład delegacji weszli członkowie Towarzystwa: Krystyna i Józef  Daroniowie (synowa i syn Powstańca Wielkopolskiego), Zbigniew Przybylski, mieszkaniec Drążna – radny RM w Mroczy (wnuczek Powstańca) oraz mjr rez. Jarosław Odrobiński – Prezes Zarządu mroteckiego Koła TPPW oraz radny RM w Mroczy. Wcześniej w w/w miejscu zapalono znicze w imieniu Burmistrza Miasta i Gminy Mrocza Leszka Klesińskiego. Dodatkowo zostało ono udekorowane odświętnie flagami przez pracowników Referatu Obsługi Komunalnej UMiG w Mroczy.

Sylwetka Józefa BALCERZAKA: syn Stanisława, mistrza piekarskiego, urodzony w Nakle dnia 20 marca 1898 r. Ukończył kilkuklasową katolicką szkołę powszechną w Nakle i sposobił się do zawodu piekarza. Jako kilkunastoletni chłopak wstąpił do nakielskiego Sokoła, gdzie bardzo aktywnie działał jego ojciec. W 1916 r. rozpoczął służbę wojskową
w armii niemieckiej. Do domu powrócił na przełomie listopada i grudnia 1918r.

W szeregi powstańcze zaciągnął się w pierwszym dniu powstania, kiedy to zryw powstańczy w Poznaniu odbił się szerokim echem w całej Wielkopolsce. Zginął w Drążnie podczas podchodzenia sił powstańczych do Mroczy. Był pierwszą nakielską ofiarą, która swoje życie oddała za wolność i niepodległość ojczyzny. Śmierć znalazł podczas patrolu rozpoznawczego w kierunku Mroczy w dniu 5 stycznia 1919r. w majątku Drążnie. Poległy został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Niepodległości. Pochowany został na cmentarzu w rodzinnym Nakle nad Notecią.

tekst i foto: mjr rez. Jarosław Odrobiński

Pamięci Józefa Balcerzaka

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84