Strona główna

Menu

Pociągiem Powstaniec z Lubonia do Gniezna - Powstanie Wielkopolskie

Obchody Rocznicy Powstania: Pociągiem Powstaniec z Lubonia do Gniezna

Miejsce obchodów Rocznicy Powstania: Luboń, Gniezno

Data obchodów Rocznicy Powstania: 2014-12-27

W tym roku postanowiliśmy dość nietypowo uczcić rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, stanowiącego szczególny oraz wyjątkowo skuteczny zryw niepodległościowy w dziejach naszego kraju. W ciągu jednego dnia odbędą się dwie, związane z nim, inscenizacje historyczne, a wspólnym łącznikiem będzie pociąg „Powstaniec” zestawiony z zabytkowego parowozu Ol49-69 oraz dwuosiowych wagonów pasażerskich 3 klasy z drewnianym wyposażeniem z parowozowni w Wolsztynie.

Pierwsza z inscenizacji odbędzie się w Luboniu około godz. 11.15 w pobliżu pomnika Siewcy oraz bocznicy Luvena S.A (ulica Armii Poznań, dogodne miejsca parkingowe w pobliżu cmentarza). W jej trakcie będzie można obejrzeć zatrzymanie przez powstańców oraz rozbrojenie wojskowego pociągu z żołnierzami pruskimi. Nie zabraknie też rozmów pertraktacyjnych oraz potyczki obu oddziałów.

Następnie pociąg z pasażerami (zainteresowani wsiądą do niego od razu po inscenizacji) o godz. 12.17 wyruszy z Lubonia poprzez Poznań Główny do Gniezna (przyjazd godz. 14.30). Jego oprawę będą stanowić między innymi członkowie Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia w strojach cywilnych oraz mundurach poznańskiego garnizonu. O godz. 15.00 na gnieźnieńskim dworcu Winiary będzie miała miejsce inscenizacja potyczki oddziału niemieckiego broniącego budynków z powstańcami. W drogę powrotną wyruszymy o godz. 16.00 i w Luboniu skład znajdzie się o godz. 19.14.

Organizatorami przedsięwzięcia jest Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia, Instytut Rozwoju i Promocji Kolei w ramach Markowego Produktu TurystycznegoTurkol – Turystyka Kolejowa,Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Gnieźnie,Urząd Miasta Luboń, Urząd Miasta Gniezna, Starostwo Powiatowe w Gnieźnie, współpraca: Leib-Husaren-Regiment Nr 1 & Nr 2 Danzig, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Rex, GRH Drużyna Szturmowa Bydgoszcz, GRH Garnizon Gniezno, GRH Dragoner 1918, Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. 7. Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich, a także Fabryka Umundurowania Braci Kłoskowskich Hero Collection oraz PKP Cargo.

Patronat honorowy nad uroczystością objął Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Starosta Poznański Jan Grabkowski, Starosta Gnieźnieński Beata Tarczyńska, Prezydent Miasta Gniezna Tomasz Budasz oraz Burmistrz Miasta Luboń Małgorzata Machalska.

Patronat medialny: TVP Poznań, Radio Merkury, Radio Emaus, dobroni.pl

Dla naszych sympatyków przygotowaliśmy z Turkolem specjalną cenę biletu na trasie Luboń-Gniezno-Luboń. Wynosi ona 59 zł, obowiązują też zniżki dla dzieci oraz młodzieży i wówczas jest to  37,17 zł (dzieci do lat 4 mają przejazd bezpłatny).

Ze względu na okres świąteczny i problemy związane z możliwością wykonania przelewów bilety będzie można kupić jedynie w pociągu po inscenizacji za gotówkę (wagony 1-2).

Uczestnictwo w inscenizacjach jest oczywiście bezpłatne!

Szczegółowe informacje: www.tmmlsh.pl, facebook.com/tmmlsh, www.turkol.pl

Serdecznie zapraszamy!

© Przemysław Maćkowiak

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84