Strona główna

Menu

Poznań Air Show - Powstanie Wielkopolskie

Obchody Rocznicy Powstania: Poznań Air Show

Miejsce obchodów Rocznicy Powstania: Poznań

Data obchodów Rocznicy Powstania: 19-20 MAJA

Poznań Air Show na 100. rocznicę Powstania Wielkopolskiego

Z okazji 100-lecia Powstania Wielkopolskiego każdego dnia Poznań Air Show widzowie zobaczą pokazy lotnicze, dedykowane powstańcom. Samorząd Województwa Wielkopolskiego z inicjatywy marszałka Marka Woźniaka jest partnerem wydarzenia. „Wspólnie z organizatorem – Międzynarodowymi Targami Poznańskimi – spodziewamy się, że o Powstaniu usłyszy minimum 60.000 widzów. Otrzymają oni foldery z rozetkami, krótkim rysem historycznym oraz kalendarium obchodów. Wszystko po to, abyśmy razem świętowali 100. rocznicę Powstania i poznawali ją od różnych stron” – mówi Marek Woźniak.

Do dynamicznych pokazów zostały wybrane statki powietrzne, które bez wątpienia zapisały się w historii lotnictwa. Pokazanie takich „maszyn” JAK-3 z czasów II Wojny Światowej czy też statki Fokker DR.I , brytyjski Sopwith 1 1/2 Strutter oraz S.E.5a  Pterodactyl Flights przeniosą wszystkich w wyjątkową powietrzną lekcję historii. Pokazom towarzyszyć będzie opowieść o Powstaniu Wielkopolskim, która chcemy spopularyzować zwycięski zryw. Dlaczego uczcimy powstanie podczas podniebnych pokazów?

Bitwa o Ławicę – 20 minut do zwycięstwa

Jednym z największych sukcesów Powstania Wielkopolskiego było zdobycie kilkuset samolotów niemieckich. Przejęto je na Ławicy i w Hali Zeppelinów w Poznaniu. Mało kto wie, że był to największy łup wojenny w polskiej historii. Większy nawet od łupu bitwy pod Grunwaldem.

Kiedy trwało Powstanie Wielkopolskie, Ławica była wsią pod Poznaniem, gdzie mieściła się niemiecka stacja lotnicza. Był to ważny punkt, a zarazem ostatni bastion oporu Niemców w wyzwalanym Poznaniu. W dodatku Niemcy nie ukrywali chęci wykorzystania lotnictwa do bombardowania miasta. Dowództwo Główne wydało więc rozkaz zajęcia lotniska.

W nocy z 5 na 6 stycznia 1919 roku w kierunku Ławicy wyruszył sformowany wcześniej oddział.

Atak poprzedzono wyłączeniem prądu i połączeń telefonicznych. Powstańcy dysponowali dwiema armatami, których zadaniem było wsparcie ogniem ataku powstańczego.  Polska artyleria ostrzelała lotnisko z dział. Artylerzyści nie strzelali na oślep, lecz z rozwagą, starając się nie zniszczyć samolotów. Jeden pocisk trafił w wieżę kontroli lotów, równocześnie zaatakowała nasza piechota. Po 20 minutach szturmu Ławica została zdobyta. Komendant stacji, por. Fischer poddał jednostkę. Zwycięską bitwą dowodził ppor. Andrzej Kopa. Przejęty sprzęt pozwolił na utworzenie pierwszych wielkopolskich eskadr lotniczych. Od tego momentu w Powstaniu Wielkopolskim zaczyna się historia polskiego lotnictwa wojskowego.

Poznań Air Show, 19-20 maja 2018 roku, Blok I, godz. 10:30-13:30.

Partner: Samorząd Województwa Wielkopolskiego

 Program_Air_Show_2018

 

 

 

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84