Strona główna

Menu

Prelekcja o „Bociunie” - Powstanie Wielkopolskie

Obchody Rocznicy Powstania: Prelekcja o "Bociunie"

Miejsce obchodów Rocznicy Powstania: Poznań

Data obchodów Rocznicy Powstania: 2012-12-12

12 grudnia 2012  r. o godz. 16.00 w Muzeum Powstania Wielkopolskiego Odwach – Stary Rynek 3 w Poznaniu odbędzie się prelekcja  Tomasza Wojtali „Bociun”. Płk dypl. Ludwik Bociański (1892-1970).  Podczas spotkania przypomniana zostanie sylwetka Wielkopolanina  i Piłsudczyka – zasłużonego powstańca wielkopolskiego – płk. dypl. Ludwika Bociańskiego.

 Tomasz Wojtala jest autorem świeżo wydanej książki : „ „Bociun” Płk dypl. Ludwik Bociański (1892-1970)” . We wstępie do swojej książki  napisał m.in. :

 „ Polscy historycy od ponad dwudziestu lat starają się nadrobić zaległości, weryfikując wiedzę historyczną, wypaczoną w okresie PRL-u. Żołnierze Polski niepodległej, bohaterowie walk z bolszewikami, członkowie przedwojennego rządu i obozu sanacyjnego przez wiele lat systemu komunistycznego byli skazani na zapomnienie i pomijani w podręcznikach historii. Można było o nich pisać jedynie w negatywnym kontekście. Dopiero po przemianach demokratycznych w Polsce stało się możliwe włączenie do naszej zbiorowej pamięci wiedzy o wielu wybitnych Polakach. Dla mnie taką postacią jest płk dypl. Ludwik Bociański.

Tą książką chcę przypomnieć i przybliżyć sylwetkę płk. L. Bociańskiego – żarliwego patrioty i antykomunisty, zasłużonego powstańca wielkopolskiego, wybitnego oficera, bohatera wojennego, działacza politycznego i wojewody w okresie II Rzeczypospolitej.

Książka przedstawia koleje życia Pułkownika od chwili jego narodzin w Pleszewie, naukę i tajną prace oświatowo – niepodległościową, udział w konfliktach zbrojnych swoich czasów, tj. I wojnie światowej 1914-18, powstaniu wielkopolskim 1918-19 i wojnie z Rosją bolszewicką 1920; poprzez błyskotliwą karierę wojskową w okresie międzywojennym, pracę w administracji państwowej jako wojewody wileńskiego i poznańskiego, jego losy w tragicznym Wrześniu 1939 roku, ewakuację do Rumunii, przerzut do Palestyny, wreszcie ciężkie życie uchodźcy politycznego na Zachodzie.

Jak mówi autor (politolog, dziennikarz, pracownik samorządowy, z zamiłowania historyk, członek Polskiego Towarzystwa Historycznego i Pleszewskiego Towarzystwa Upamiętniania Powstania Wielkopolskiego, współzałożyciel grupy rekonstrukcji historycznej w Pleszewie – Drużyny Tradycji 70 pułku piechoty) –  Ostatnie lata poświęciłem na poszukiwanie wszelkich śladów i informacji na temat płk. Bociańskiego. Przebadałem sporo dokumentów archiwalnych. Dotarłem do wspomnień rodziny i przyjaciół. Przeprowadziłem wywiady i spisałem ciekawe epizody z jego życia, które dotąd znane były wyłącznie członkom najbliższej rodziny lub nielicznym świadkom. Starałem się powiązać wiele szczątkowych informacji, skon­frontować z zachowanymi dokumentami lub relacjami, trafnie zinterpretować ich znaczenie i wyciągnąć właściwe wnioski. Dla mnie płk Bociański jest jednym z najbardziej zasłużonych i najwybitniejszych, chociaż mało znanych, synów Powiatu Pleszewskiego i jedną z tych postaci, które chlubnie zapisały się w historii Polski. Ta publikacja jest niejako pamiątką i dokumentem jego życia i służby.

Spotkanie organizują Komisja Historyczna Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 oraz Wielkopolskie Muzeum Walk Niepodległościowych w Poznaniu. Wstęp wolny.

 

 

 

 

 

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84