Strona główna

Menu

Relacja z obchodów poznańskich - Powstanie Wielkopolskie

„Nikt im iść nie kazał – poszli,
bo tak chcieli.
Bo takie dziedzictwo wziął po dziadach wnuk.
Nikt nie pytał o nic, a wszyscy wiedzieli,
za co idą walczyć, komu płacić –
że idą spłacić swej Ojczyźnie dług”…


Nawiązując do tych prostych, wzruszających słów, przypisywanych Władysławowi Syrokomli, które widnieją na cokole umieszczonym w kwaterze grobów Powstańców Wielkopolskich, na cmentarzu w Ostrzeszowie, Marek Woźniak -Marszałek Województwa Wielkopolskiego i organizator centralnych obchodów 93. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego zainicjował uroczystości pod pomnikiem Bohaterów wydarzeń 1918/1919 roku.
Przypominając wydarzenia sprzed 93 lat najczęściej koncentrujemy się na tym, co działo się kilkaset metrów stąd, w Poznaniu – 26 i 27 grudnia 1918 roku. A przecież nie byłoby zwycięstwa bez zrywu całej Wielkopolski – podkreślił Marszałek.

27 grudnia 2011 w stolicy Wielkopolski, tradycyjnie w hołdzie Powstańcom złożone zostały kwiaty od władz województwa w miejscach pamięci: na Cmentarzu Górczyńskim i na Junikowie, pod Hotelem Royal, pod pomnikiem Stanisława Mikołajczyka oraz przy głazie na poznańskiej Cytadeli. Główne uroczystości pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich poprzedziła chwila pamięci przy grobie pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego generała Stanisława Taczaka. Na jego mogile na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan władze województwa, miasta i powiatu oraz członkowie Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego złożyli wiązanki kwiatów.

Przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich odbyły się centralne uroczystości 93. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, z udziałem zaproszonych gości, a także reprezentacji licznych stowarzyszeń i organizacji z pocztami sztandarowymi, harcerzy i uczniów szkół.

Po uroczystościach zebrani przeszli w pochodzie na Mszę świętą w intencji Powstańców do Poznańskiej Fary, którą koncelebrował Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Marek Jędraszewski. W trakcie pochodu wiązanki kwiatów złożone zostały pod tablicami: Franciszka Ratajczaka, Dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego oraz przy Pomniku 15. Pułku Ułanów Poznańskich.

Po mszy świętej, na Placu Wolności wspominaliśmy pierwszego dowódcę Powstania Wielkopolskiego generała Stanisława Taczaka. Stanął tu specjalny edukacyjny kontener – stylizowana na rok 1918 aranżacja pokoju, z którego okien poznaniacy mogą oglądać działania powstańców na ulicach miasta. Usłyszeliśmy też bazujący na oryginalnej audycji z 1958 roku spot, a w nim wspomnienia bohaterów Powstania i słowa pierwszego głównodowodzącego Powstaniem – generała Stanisława Taczaka. Kontener będzie można odwiedzać do 30 grudnia do godz. 14.00.
Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej 3 Bastion Grolman zaaranżowała polowy obóz powstańczy. Atrakcją były rozmowy z „Powstańcami” o historii i o powstaniu, szkolenia z musztry czy wysyłanie i przyjmowanie patroli. Wraz z ułanami zainscenizowano rozbrojenie patrolu niemieckiego. Na Placu rozdawane były również pamiątkowe pocztówki.

Poznańskie uroczystości zakończył wieczorny koncert w Auli Uniwersyteckiej w wykonaniu Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki, pod dyr. S. Stuligrosza i M. Wielocha – w programie pieśni powstańcze i kolędy.

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84