Strona główna

Menu

Tablica poświęcona Franciszkowi Tobole - Powstanie Wielkopolskie

Obchody Rocznicy Powstania: Tablica poświęcona Franciszkowi Tobole

Miejsce obchodów Rocznicy Powstania: Piła

Data obchodów Rocznicy Powstania: 2012-12-18

W dniu 5 grudnia w Urzędzie Miasta Piły odsłonięta została ufundowana przez Gminę Piła tablica poświęcona Franciszkowi Tobole – pierwszemu prezydentowi Piły, uczestnikowi Powstania Wielkopolskiego, III Powstania Śląskiego. Człowiekowi, który wiele lat poświęcił walce o niepodległą Polskę i pracy samorządowej.

W uroczystości uczestniczyli m.in. przedstawicie władz miasta, powiatu, Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego oraz członkowie rodziny Franciszka Toboły.

Jest to kolejny etap utrwalania pamięci o pierwszym prezydencie Piły. W dniu 8 września 2012 r. z inicjatywy Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego – Koło nr 9 w Pile oraz rodziny, na budynku przy ul. Tucholskiej 9, w którym przez lata mieszkał Franciszek Toboła odsłonięto tablicę pamiątkową.

„Zwykły bohater – takim mianem można określić Franciszka Tobołę, pierwszego Prezydenta miasta Piły, który na zawsze wpisał się w karty jej historii. Ponad 100 lat temu rozpoczął drogę życia, która była obarczona walką z niesprawiedliwością, przemocą i nienawiścią. Walczył o wolną Polskę i o godną przyszłość jej mieszkańców”.

Powstańcze losy Franciszka Toboły rozpoczęły się po tym, gdy ranny trafił do szpitala wojskowego w Lesznie. Tu w listopadzie 1918 r. wstąpił do tajnej organizacji niepodległościowej. Po  powrocie do rodzinnego Kąkolewa wspólnie z działaczami poznanymi w Lesznie przystąpił do pracy konspiracyjnej. Przed wybuchem powstania Franciszek Toboła zajmował się pozyskiwaniem broni i amunicji. Został zdemaskowany i aresztowany. Przetrzymywany w Szkole Żydowskiej w Lesznie, w więzieniu w Głogowie,  następnie trafił do obozu jenieckiego Grunthel koło Żagania, który opuścił 6 marca 1919 r. Po powrocie w rodzinne strony walczył w szeregach powstańczych m.in. na odcinku Gronowo-Leszno.

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszą publikacją o życiu i działalności Franciszka Toboły autorstwa Wojciecha Kicmana, która dostępna jest na stronie www.pila.pl.

http://www.pila.pl/content.php?mod=sub&cms_id=275&lang=pl&p=p1&s=s7

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84