Strona główna

Menu

Uczczenie pamięci mjr Zbigniewa Ostroróg-Gorzeńskiego - Powstanie Wielkopolskie

Obchody Rocznicy Powstania: Uczczenie pamięci mjr Zbigniewa Ostroróg-Gorzeńskiego

Miejsce obchodów Rocznicy Powstania: Lgów

Data obchodów Rocznicy Powstania: 2016-06-12

Z inicjatywy Koła Żerków Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 12 czerwca 2016 r. w kościele pw. Narodzenia NMP w Lgowie, odprawiona została msza z ceremoniałem wojskowym za duszę majora Zbigniewa Ostroróg-Gorzeńskiego dowódcy Frontu Południowego Powstania Wielkopolskiego w 90. rocznicę śmierci oraz wszystkich jego podkomendnych. Nabożeństwo odprawił i homilię wygłosił ksiądz proboszcz Przemysław Kubiak, który witając zgromadzonych podkreślił  że naród tracący pamięć skazany jest na unicestwienie, stąd też ogromna waga takich uroczości, dzięki którym pamiętamy o bohaterach wielkopolskiej ziemi. W homilii nawiązał zaś do czytanej Ewangelii ukazując mjr. Ostroróg-Gorzeńskiego jako człowieka stawiającego wyżej sprawy powszechne nad prywatnymi, który nie bał się porzucić wygodnego i bezpiecznego życia, poświęcając wszystko dla sprawy wolności tej ziemi.

W mszy wzięli udział m.in. władze samorządowe z burmistrzem Miasta i Gminy Żerków Jackiem Jędraszczykiem na czele, prezes jarocińskiego koła TPPW Waldemar Kwieciński, delegacja żerkowskiego koła TPPW z prezesem Robertem Rogackim, harcerze żerkowskiej 33. Drużyny Harcerskiej im. M. Kopernika oraz poczty sztandarowe: 16 Jarocińskiego Batalionu Remontu Lotnisk im. gen. bryg. S. Taczaka, Ochotniczej Straży Pożarnej ze Szczonowa, Kurkowego Bractwa Strzeleckiego z Żerkowa, Kurkowego Bractwa Strzeleckiego z Jarocina, Zespołu Szkół Przyrodniczo-Biznesowych w Tarcach im. J. Dziubińskiej, Gimnazjum im. Z. Herberta w Żerkowie i Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Żerkowie.

Po mszy na przykościelnym cmentarzu odbyła się uroczystość patriotyczna przy kwaterze Gorzeńskich i Skarżyńskich. Przy grobie mjr. Gorzeńskiego wartę honorową wystawili żołnierze batalionu jarocińskiego wraz z harcerzami. Po odśpiewaniu hymnu państwowego ksiądz proboszcz przewodniczył modlitwie za duszę majora Gorzeńskiego i jego podkomendnych. Następnie zgromadzone delegacje złożyły kwiaty, a harcerze zapalili na mogile harcerski znicz pamięci. Na zakończenie uroczości Bractwo Kurkowe z Żerkowa oddało salut armatni zaś zgromadzone poczty sztandarowe oddały honor dowódcy jarocińskich oddziałów powstańczych. Uroczystości towarzyszyli licznie zgromadzeni mieszkańcy Lgowa i okolic, pamietający o tych, którzy walczyli o wolność tej ziemi.

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84