Strona główna

Menu

Uroczystości upamiętniające Powstanie Wielkopolskie w Mroczy - Powstanie Wielkopolskie

Obchody Rocznicy Powstania: Uroczystości upamiętniające Powstanie Wielkopolskie w Mroczy

Miejsce obchodów Rocznicy Powstania: Mrocza

Data obchodów Rocznicy Powstania: 2013-01-16

 

W dniu 5 stycznia 2013 roku w Mroczy odbyły się Gminne uroczystości upamiętniające 94. rocznicę Wybuchu Powstania Wielkopolskiego połączone z obchodami 620-Lecia Nadania Praw Miejskich Miastu Mrocza. Po przemarszu z udziałem Orkiestry Wojskowej z Bydgoszczy, kompani honorowej, pocztów sztandarowych i gości do kościoła p.w. św. Mikołaja i Wniebowzięcia NMP została odprawiona przez ks. Wojciecha Cierniaka Msza Święta w intencji poległych Powstańców Wielkopolskich z udziałem Sztandaru –wojskowej asysty honorowej 1 batalionu logistycznego „Ziemi Nakielskiej” i klasy wojskowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Łobżenicy, pozostałych  Sztandarów: Zarządu Oddziału Kujawsko-Pomorskiego TPPW 1918/1919 w Bydgoszczy, Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Mroczy, Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Mroczy, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mroczy oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Mroczy. Oprawę muzyczną zapewnił Chór ” Cecylia” w Mroczy pod kierunkiem Organistę i dyrygenta Bogusława Okoniewskiego.

Po mszy świętej uczestnicy przeszli ulicami Mroczy na Plac Wolności gdzie odbyła się druga część uroczystości. Po wciągnięciu flagi państwowej przy dźwiękach hymnu narodowego została oddana salwa honorowa, a następnie delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod Obeliskiem upamiętniającym udział mieszkańców Mroczy i okolic w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919 (odsłoniętym w dniu 5 stycznia 2009 r. – w 90. rocznicę wydarzeń) i Tablicy ku Czci Feliksa Łabędzkiego.

Obchody zakończyła uroczystość w Gimnazjum w Mroczy. Przybyli na nią m.in. parlamentarzyści, Potomkowie Powstańców Wielkopolskich 1918-1919, samorządowcy, przedstawiciele instytucji publicznych, wojskowych i społecznych oraz kościoła. Podczas uroczystości wręczono odznaczenia przyznane przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie oraz Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Województwa Kujawsko-Pomorskiego na wniosek Zarządu mroteckiego Koła.Srebrne medale„Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej” otrzymali:Piotr Marosz – wnuczek powstańca wielkopolskiego z Nakła nad Notecią /Dyrektor BS w Koronowie Oddział Mrocza, Małgorzata Kaźmierczak – nauczycielka Gimnazjum w Mroczy,Magdalena Musiał-Resler – sekretarz Zarządu Koła TPPW w Mroczy.Odznaki Honorowe Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej otrzymali: Tadeusz Sobol – Starosta Nakielski, Danuta Radecka-Dubiel – Dyrektor Gimnazjum w Mroczy, Grażyna Stachowska – Dyrektor Przedszkola Miejskiego
w Mroczy, Franciszek Szwajkowski – syn powstańca wielkopolskiego, kpr. Adam Młodzik – żołnierz 1 blog „Ziemi Nakielskiej” – członek Koła TPPW w Mroczy, Kazimierz Baliniak, Zdzisława Jędrzejczak – członkowie Koła TPPW w Mroczy. Następnie wręczone zostały specjalnym aktem nadania repliki flag powstańczych z 1918 roku. Otrzymali je z rąk Prezesa  Zarządu Kołamjr. rez. Jarosława Odrobińskiego i wiceprezesa Krzysztofa Polewczyńskiego:Lucyna Góra-Mrotek,kpt. rez. Marek Zwiefka,Krzysztof Napieralski, Leszek Klesiński,Danuta Radecką-Dubiel, Maria Jolanta Miler oraz Grażyna Stachowska. W części artystycznej zaprezentowali się uczniowie i Chór Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mroczy /pod kierunkiem dyrygenta Karola Koziela. Dodatkowo uczestnicy uroczystości zostali zapoznani z wystawą z Muzeum Ziemi Szubińskiej pt. „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 w fotografii”, z prezentacją przygotowaną już po raz kolejny przez Wojskową Komendę Uzupełnień w Bydgoszczy – Narodowe Siły Rezerwowe oraz eksponatami uzbrojenia, umundurowania prezentowanymi przez Stowarzyszenie Miłośników Historii i Oręża w Bydgoszczy /po raz pierwszy w Mroczy.

Organizatorami uroczystości byli: Burmistrz Miasta i Gminy Mrocza Leszek Klesiński, Proboszcz Parafii pw. Św. Mikołaja  i Wniebowzięcia  NMP w Mroczy ks. Dziekan Wojciech Cierniak oraz Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 Koło w Mroczy im. ppor. Franciszka Borzycha,

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84