Strona główna

Menu

Uroczystości w gminie Mrocza - Powstanie Wielkopolskie

Obchody Rocznicy Powstania: Uroczystości w gminie Mrocza

Miejsce obchodów Rocznicy Powstania: Mrocza

Data obchodów Rocznicy Powstania: 2013-12-27

W dniu 27.12.2013r. w 95. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, które rozpoczęło się w Poznaniu wzięliśmy jak co roku (Jesteśmy tam począwszy od 2008) udział w uroczystościach Wojewódzkich w Bydgoszczy. Delegacja w składzie: Maria Nowacka, Krzysztof Polewczyński, kpr. Adam Młodzik, Łukasz Odrobiński oraz mjr rez. Jarosław Odrobiński (prowadzący narrację drugiej części uroczystości) uczestniczyła od godz. 10.00
w Kościele Garnizonowym we mszy  św. w intencji poległych i zmarłych Powstańców Wielkopolskich oraz ich rodzin.Mszę Świętą koncelebrowali Ordynariusz Diecezji Bydgoskiej ks. Biskup Jan Tyrawa oraz proboszcz Kościoła Garnizonowego ks. Kanonika płk Zenon Surma – Dziekan Dekanatu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy.
Po mszy uroczystość kontynuowana była przed Grobem Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego. Wszystkich przybyłych gości powitał Prezes Zarządu Oddziału Kujawsko-Pomorskiego TPPW 1918/1919 w Bydgoszczy Jacek Pietraszko, następnie przedstawiciel Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Mieszko Klawikowski odczytał Uchwałę Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w 95. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Po nim głos zabrał Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski. W kolejnym punkcie odczytano Apel Poległych zakończony salwą honorową przez pododdział honorowy 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy. Po czym odbyła się ceremonia złożenia kwiatów i wiązanek na grobie i przed Grobem i pod Pomnikiem Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego. Uroczystość zakończyło odegranie przez Orkiestrę Wojskową w Bydgoszczy Dowództwa Garnizonu Warszawa Roty.

Niemalże w tym samym czasie o godz. 10.30 – druga delegacja członków mroteckiego Towarzystwa w składzie: Maria Sobota, Edmund Mataczyński oraz Marian Wiśniewski zapaliła znicze w miejscach związanych z Powstaniem i upamiętniających Powstańców Wielkopolskich w Mroczy: na Placu Wolności pod Obeliskiem upamiętniającym udział mieszkańców Mroczy i okolic w Powstaniu Wielkopolskim, na ul. Łabędziego pod Tablicą Memoratywną ku pamięci kpr. Feliksa Łabędzkiego z Siedlemina – Powstańca kompanii jarocińskiej, który zginął w walce o Mroczę, na Cmentarzu Parafialnym na Pomniku Patrona mroteckiego Koła TPPW 1918/1919 ppor. Franciszka Borzycha. Ponadto w Drążnie, gdzie znajduje się Kamień-Głaz upamiętniający miejsce śmierci Powstańca Wielkopolskiego
z Nakła n./Not. Józefa Balcerzaka.

Wcześniej w w/w miejscach zapalono znicze w imieniu Burmistrza Miasta i Gminy Mrocza Leszka Klesińskiego. Dodatkowo zostały one udekorowane odświętnie flagami przez pracowników  Referatu Obsługi Komunalnej UMiG.

Dziękujemy w imieniu Naszej rodziny Powstańczej wszystkim zaangażowanym osobom za pomoc i wsparcie w uczczeniu tego szczególnego grudniowego dnia.

Przypominamy i zapraszamy w imieniu Organizatorów na główne obchody Powiatowo-Gminne uroczystości 95. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Mroczy w dniu 5 stycznia 2014r. 

 

mjr rez. Jarosław Odrobiński

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84